5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Morawiecki: jesteśmy wrażliwi na punkcie prawdy historycznej

Ocena: 0
2063

Jesteśmy wrażliwi na punkcie prawdy historycznej; chcemy dbać na całym świecie o to, żeby nie było jakiś kłamliwych stwierdzeń na tematy polskie – powiedział w piątek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki.

fot. PAP/EPA/MARKUS HEINE

Premier podczas wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel był pytany o skierowany w środę przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego list do środowisk polonijnych i polskich za granicą w związku z nowelizacją ustawy o IPN. Marszałek Karczewski poprosił w tym liście o dokumentowanie i reagowanie na przejawy antypolonizmu, krzywdzące nas sformułowania i opinie i wskazał, że wszyscy Polacy mogą i powinni być ambasadorami polskości.

– Ten list spotkał się z dużym odzewem i pytanie, czy przysłuży się on relacjom polsko-niemieckim – zapytał dziennikarz.

– W tym przypadku nie wyciągałbym jakiś niewłaściwych wniosków, raczej jest to coś takiego (...), że jesteśmy wrażliwi na punkcie prawdy historycznej – odpowiedział Morawiecki.

Przypomniał, że wrażliwy na prawdę historyczną jest każdy kraj, a "w szczególności Polska, która przeżyła dramat II wojny światowej". – Później właściwie w dużym stopniu przegraliśmy naszą historię, bo 45 lat komunizmu spowodowało, że mogliśmy się dużo wolniej rozwijać. (...) W 1951 r. Polska miała wyższe PKB na głowę niż Hiszpania, tak jako przykład tylko podam – zaznaczył premier.

– Więc co do samego tego pisma, o którym pan mówi, to nie posuwałbym się za daleko z wnioskami. Po polsku to się mówi: robić z igły widły – zaznaczył Morawiecki. Jak podkreślił, "rzeczywiście chcemy dbać na całym świecie o to, żeby nie było jakiś kłamliwych stwierdzeń na tematy polskie". (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter