25 stycznia
poniedziałek
Pawła, Miłosza, Elwiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mińsk: abp Kondrusiewicz wzywa do pokojowego rozwiązania konfliktu i uwolnienia zatrzymanych

Ocena: 1.2
237

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi, abp Tadeusz Kondrusiewicz zaapelował do ministra spraw wewnętrznych Republiki Białorusi Jurija Karajewa o uwolnienie osób zatrzymanych po protestach, jakie wybuchły w związku z oszustwami w wyborach prezydenckich. Wcześniej w liście zaapelował do obu stron konfliktu do złożenia broni i rozwiązanie sporu na drodze pokojowej – informuje portal catholic.by.

Fot. PAP/EPA/TATIANA ZENKOVICH

Metropolita mińsko-mohylewski zwrócił się też z prośbą o umożliwienie księżom odwiedzenia osób zatrzymanych, w celu udzielenia im niezbędnej pomocy, zwłaszcza duchowej. Wezwał ponadto ministra do natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych. Abp Kondrusiewicz poprosił ministra o osobiste przyjęcie go w celu omówienia obecnej trudnej sytuacji, aby zapobiec ewentualnym aktom przemocy.

Abp Kondrusiewicz nie pierwszy raz odważnie wypowiada się w sprawach dotyczących Białorusinów. Już na początku lipca apelował o "wybory na Białorusi uczciwe, wolne i sprawiedliwe".

Okręt, któremu na imię Białoruś, znajduje się dziś na morzu wzburzonym falami społeczno-politycznymi. Wybory, które są przed nami, powinny być uczciwe, wolne i sprawiedliwe

– mówił przypominając, że powinny odbywać się w duchu wzajemnego szacunku między różnymi siłami społecznymi i politycznymi, a "ustanowiona przez Stwórcę zasada wolnej woli przewiduje możliwość wolnego wyboru, co przyczyni się do tak bardzo potrzebnej konsolidacji białoruskiego społeczeństwa”.

Kilka dni temu, w obliczu poważnego kryzysu politycznego i społecznego, jaki ogarnął Białoruś po ostatnich wyborach prezydenckich, zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi opublikował otwarty list.

Bracia i Siostry, Rodacy! W ostatnich dniach staliśmy się świadkami niespotykanych dotąd w naszej miłującej pokój i tolerancyjnej Ojczyźnie wydarzeń, towarzyszących kampanii wyborczej i wyborom prezydenckim. Rozlały się one na ulice i place naszych miast. Doszło do starć między obywatelami i formacjami resortów siłowych. Na skutek tej konfrontacji przelała się niestety pierwsza krew i po obydwu stronach są już ofiary. Po raz pierwszy we współczesnej historii Białorusi brat podniósł rękę na brata

– napisał metropolita mińsko-mohylewski.

Abp Kondrusiewicz zwrócił się również do obydwu stron konfliktu i zaapelował o złożenie broni i rozwiązanie sporu na drodze pokojowej:

Niech wasze dłonie, stworzone do pracy w pokoju i braterskich uścisków, nie podnoszą ani broni, ani kamieni. Niech w miejsce argumentu siły użyta zostanie siła argumentu, oparta na dialogu w prawdzie i wzajemnej miłości

– zaapelował.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Poniedziałek, III Tydzień zwykły
+ Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Dz 22,3-16 albo Dz 9,1-22; Ps 117,1-2; Mk 16,15-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter