7 grudnia
czwartek
Marcina, Ambrożego, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Litwa: zakaz wjazdu dla patriarchy Cyryla do 2027 roku

Ocena: 0
567

Litwa jest kolejnym państwem, które oficjalnie objęło sankcjami prawosławnego patriarchę moskiewskiego Cyryla. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego ma zakaz wjazdu do tego kraju przez najbliższych pięć lat za swe wsparcie dla rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

 Z inicjatywy MSZ w Wilnie litewskie MSW już miesiąc temu wpisało hierarchę na listę osób niepożądanych w tym kraju do 23 czerwca 2027 roku – podały 27 lipca media w tym państwie członkowskim UE. Uzasadniając swoją decyzję litewskie MSW zwróciło uwagę, że Cyryl zanegował integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz poparł agresję Rosji na sąsiedni kraj z naruszeniem prawa międzynarodowego.

Rosyjski Kościół Prawosławny ostro skrytykował zakaz wjazdu. Jak podała agencja informacyjna Interfax, rzecznik Patriarchatu Moskiewskiego powiedział, że rząd litewski lekceważy prawa własnych prawosławnych obywateli. Jego zdaniem, jest to „zdradzenie idei wolności religijnej i europejskiej tradycji prawnej”.

Cyryl jest ważnym sojusznikiem głowy państwa rosyjskiego Władimira Putina. Jego kazania w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę od miesięcy wywołują międzynarodowe oburzenie.

Litwa jest trzecim krajem, po Wielkiej Brytanii i Kanadzie, który oficjalnie nałożył sankcje na Cyryla. Powodem podanym przez rząd Kanady na początku lipca było to, że 75-latek jest „rosyjskim agentem dezinformacji i propagandy”. Brytyjski rząd już w połowie czerwca zamroził aktywa Cyryla w Wielkiej Brytanii i zdecydował o zakazie jego wjazdu do kraju.

Litwa bezskutecznie lobbowała za unijnymi sankcjami wobec patriarchy Moskwy. Ukaranie zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła prawosławnego uniemożliwił swoim wetem węgierski rząd Viktora Orbana. Nieco później przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell ubolewał, że na Cyryla nie nałożono żadnych sankcji, choć jest on „zagorzałym zwolennikiem wojny Putina”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu - wspomnienie św. Ambrożego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 7, 21. 24-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter