15 września
niedziela
Albina, Nikodema, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Batruch: Prezydent Duda udzielił duchowego wsparcia ukraińskiej armii

Ocena: 0
815

„Tak otwartego, szczerego i głębokiego wystąpienia głowy innego państwa do tej pory jeszcze nie było. Prezydent udzielił tym samym wielkiego duchowego wsparcia ukraińskiej armii walczącej z rosyjskim agresorem broniąc za cenę życia, niepodległości i suwerenności Ukrainy” – uważa ks. mitrat Stefan Batruch.

W komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie podsumowuje także wizytę delegacji polskich biskupów w Ukrainie, która odbyła się w dniach 17-20 maja br.

Tekst komentarza

Wizyta polskich biskupów była wyrazem solidarności i przyjaźni w najlepszym i najgłębszym rozumieniu tych słów. Oczywiście od dawna tak powinno się dziać, ale widać potrzebna była wojna, żeby takie spotkania i szczere rozmowy mogły się odbyć między hierarchami jednego Kościoła katolickiego dwóch obrządków, największego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Nasze Kościoły Polski i Ukrainy powinny być w awangardzie jeśli chodzi o ścisłą współpracę i to nie tylko w bardzo ważnym, wspólnym nam wymiarze religijnym, ale też być przykładem w sferze ekumenizmu. Jako Kościoły katolickie, rzymskokatolicki i greckokatolicki mamy okazję pokazać światu, że jesteśmy jednością w różnorodności. Możemy być ważnym przykładem dla Kościoła prawosławnego w Ukrainie, który jest bardzo otwarty na dialog i współpracę jak to pokazała wizyta polskich hierarchów u metropolity Kijowa i całej Ukrainy Epifaniusza i zwierzchnika Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Szuka on współdziałania ekumenicznego oraz współpracy między wiernymi, kościelnymi instytucjami a także dialogu teologicznego. Możemy jako Ukraińcy i Polscy wiele pokazać światu na tym polu w wymiarze powszechności Kościoła katolickiego wielu obrządków, ale także ekumenicznej otwartości na prawosławie, które w Ukrainie jest otwarte i bardzo chętne do dialogu.

Bardzo ważne jest także to, że dialog naszych Kościołów jest przykładem i zachętą to współdziałania struktur państwowych, żeby się nie wahały do jeszcze większej integracji między naszymi państwami. Integrację będą oczywiście regulować umowy międzypaństwowe, ale nasze Kościoły powinny zachęcać i mobilizować do tego by gospodarki Ukrainy i Polski jeszcze ściślej współpracowały. W tej chwili jest to bardzo potrzebne dla obu naszych państw, abyśmy się stali takim ekonomicznym „tygrysem” w Europie. Możemy tym samym pokazać, że wspólnie Polska i Ukraina jest ważnym partnerem dla Niemiec, Francji oraz innych wiodących gospodarek świata, co oczywiście będzie służyło przyśpieszeniu integracji Ukrainy z Unią Europejską. Do tego oczywiście potrzebujemy wspólnoty ducha przede wszystkim w wymiarze religijnym, dlatego Kościoły mają do odegrania bardzo ważną rolę.

Wizyta polskich biskupów była bardzo ważnym sygnałem dla ukraińskiego społeczeństwa i różnych Kościołów chrześcijańskich oraz wspólnot religijnych w Ukrainie, że Polska jest solidarna, stoi po stronie Ukrainy i chce ją wspierać. Była też ważnym sygnałem dla społeczeństwa polskiego. Liderzy polskiego Kościoła pokazali, że społeczeństwo powinno być otwarte i kontynuować, pogłębiać swoją postawę gościnności oraz otwartości, którą pokazuje od czasu agresji Rosji, żeby społeczeństwo się nie zniechęcało, nie ulegało zmęczeniu i zwątpieniu, ale żeby gościnność przerodziła się w długotrwałą współpracę we wszystkich wymiarach: religijnym, gospodarczym, kulturalnym, kontaktów rodzinnych itd. Możliwości do współdziałania jest tak wiele, że musimy tylko odblokować dzielące nas zapory. I to jest rola naszych Kościołów, by różne nurty wspólnych działań doprowadziły do zacieśnienia integracji.

Wizyta była też przypieczętowaniem tego, że nasze narody i Kościoły proces porozumienia i pojednania jest w dużym stopniu uwieńczony. Oczywiście są jeszcze sprawy nad którymi musimy pracować, a chodzi konkretnie o kwestie historycznych upamiętnień, ekshumacji i wyjaśnienia do końca trudnych kart w historii naszych narodów. Musimy to robić, a obecna sytuacja bardzo temu sprzyja. Nie możemy się bać tego, ale wspólnie wyjaśniać, nie każdy na własną rękę, ale poprzez powołanie wspólnych fachowych gremiów naukowych, które w sposób rzetelny będą oceniać wydarzenia naszej historii, tak aby już nie było między nami „białych plam”, podejrzliwości i niedomówień”.

Ks. mitrat Stefan Batruch pracuje w Lubelskim Społecznym Komitecie Pomocy Ukrainie, który skupia wiele organizacji pozarządowych, które współpracują z władzami lokalnymi. Ponadto działa w programie wsparcia mieszkańców Ukrainy w kryzysowej sytuacji – „Razem z Ukrainą”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 15 września

XXIV Niedziela zwykła
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego,
jak tylko z krzyża Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie,
a ja dla świata.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 8, 27-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Największe odkrycie

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter