28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Brak poparcia własnego rządu nie pomaga Tuskowi"

Ocena: 0
644

Może aktywności Tuska trochę było, ale nie widać żadnych efektów jego działań – ocenił w rozmowie z KAI politolog dr Bartłomiej Biskup. W czwartek podczas szczytu w Brukseli Rada Europejska wybierze swojego przewodniczącego. Największe szanse na ponowny wybór ma Donald Tusk, a jego jedynym kontrkandydatem jest dr Jacek Saryusz-Wolski, wspierany przez polski rząd.

fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Jak podkreśla w rozmowie z KAI politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, Donald Tusk to postać, która ma zarówno wiele plusów, jak i minusów. Nie można mu jednak odmówić doświadczenia i kontaktów, zdobytych podczas piastowania funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Kontakty te mogą jednak wkrótce stracić na swojej wartości, ponieważ przez Europę przechodzi obecnie fala wyborów, a sytuacja politycznie najprawdopodobniej ulegnie zmianie.

– Od przewodniczącego Rady Europejskiej oczekiwałbym jednak działań prowadzących do zażegnania kryzysu, narastającego w Unii Europejskiej. Może aktywności Tuska trochę było, ale nie widać żadnych efektów jego działań – ocenił w rozmowie z KAI.

Zdaniem politologa główną przyczyną, wytypowania przez rząd innego kandydata na unijne stanowisko był osobisty konflikt między Jarosławem Kaczyńskim a Donaldem Tuskiem. – Na pewno brak poparcia własnego rządu nie pomaga Tuskowi. Ani w podjęciu decyzji o reelekcji, ani w jego działalności jako szefa Rady Europejskiej – stwierdził.

Odnosząc się do kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego, dr Biskup uznał, że polityk wybrany przez rząd nie ma żadnych szans. Jak podkreśla, pełni on funkcje "politycznego zająca wystawionego na spalenie".

– Saryusz-Wolski w tej roli na pewno się nie odnajdzie. Został wybrany w ostatniej chwili, co też jest mało wiarygodnym budowaniem jego kandydatury – uważa dr Biskup.

– Konsekwencje mogą być takie, że zostanie wybrany ktoś inny, np. Francois Hollande. To byłoby fatalne, ponieważ ten polityk ma całkowicie inną wizję Unii Europejskiej. Jest też z zupełnie innej bajki politycznej niż nasz rząd. Stracimy też argument, że Polak jest szefem Rady Europejskiej i raczej nie będziemy mieć póki co szans na objęcie tak wysokiego stanowiska przez kilka najbliższych lat – zauważył.

Dr Biskup podkreśla jednak, że sam Donald Tusk jest współwinny zaistniałej sytuacji, ponieważ w żaden sposób nie zabiegał o poparcie polskiego rządu. – Podejście na zasadzie "ja mam tu wszystko załatwione" i nic mi nie możecie zrobić, to też niepoważna postawa – podsumował.

W czwartek podczas szczytu w Brukseli Rada Europejska wybierze swojego przewodniczącego. Największe szanse na ponowny wybór, ma Donald Tusk, popierany przez większość państw, w tym Francję, Niemcy, Włochy, Hiszpanię i część krajów z Europy Środkowowschodniej. Jego jedynym kontrkandydatem jest dr Jacek Saryusz–Wolski, wspierany przez polski rząd.

Do czwartkowego południa nie pojawił się żaden inny oficjalny kandydat na szefa Rady Europejskiej poza dwoma Polakami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter