29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bartłomiej I: Cały świat jest przeciwko Rosji

Ocena: 1.03333
1550

Wypowiadając się dla CNN Turk, o napaści Rosji na Ukrainę duchowy zwierzchnik prawosławia wyraził ubolewanie z powodu wojny prowadzonej przez Federację Rosyjską. „Cały świat jest przeciwko Rosji. Wchodzimy w nowy okres zimnej wojny. Dystans między Rosją a światem zachodnim staje się coraz większy” - powiedział Patriarcha Ekumeniczny.

 Jak zaznaczył Bartłomiej I „ten, kto myśli i działa racjonalnie, nie chce takiej sytuacji, tego nowego okresu zimnej wojny”. Odniósł się też do swoich relacji z prezydentem Ukrainy, podkreślając, że „mamy bardzo dobre relacje z prezydentem Zełeńskim. Dwukrotnie przyjeżdżał do Patriarchatu i zaprosił mnie na Ukrainę, na obchody 30-lecia niepodległości Ukrainy, które odbyły się w sierpniu ubiegłego roku. Przyjąłem jego zaproszenie i pojechałem, było bardzo miło” – powiedział. Patriarcha Konstantynopola wyznał, że zobaczył wówczas „naród, który jest niezwykle zadowolony i dumny ze swojej niepodległości. Fakt, że udało im się oderwać od Związku Radzieckiego i stworzyć własne, niezależne państwo, jest dla nich zaszczytem. Daliśmy niezależnemu krajowi niezależny Kościół” – podkreślił.

Patriarcha Ekumeniczny zaznaczył, że „w obecnych okolicznościach widzimy, że nasz Patriarchat zadziałał bardzo wcześnie i wykonaliśmy bardzo dobrą pracę. Zdenerwowaliśmy naszych braci Rosjan, ale tak musiało się stać. Ukraina na to zasłużyła”. W swoim wywiadzie Bartłomiej I stwierdził również, że Patriarchat Ekumeniczny ma prawo do przyznawania autokefalii i tak też uczynił w przypadku Ukrainy.

Widzimy teraz, że niektórzy ukraińscy duchowni nie chcą wspominać w liturgii imienia Patriarchy Cyryla z Moskwy. Postrzegają go jako religijnego przywódcę wrogiego kraju. Stopniowo odchodzą od tego Kościoła i przyłączają się do nowego, autokefalicznego. Nie bardzo nas to cieszy, ponieważ jest to wynik wojny. Chcielibyśmy, aby Kościół rosyjski nie okazywał mi takiej wrogości i przyjął naszą decyzję kanoniczną

 - przyznał Bartłomiej I. Wyraził ubolewanie, że jej nie przyjęli i stwierdził, że „Patriarchat (Ekumeniczny) i ja osobiście staliśmy się ich celem”. Na zakończenie Bartłomiej I powiedział, że jako instytucja religijna Patriarchat Ekumeniczny zawsze opowiadał się za pokojem i jednością i nadal to czyni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter