27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmiany w mediach publicznych

Ocena: 0
2733

Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy medialnej minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz powołał nowych prezesów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Zostali nimi Jacek Kurski i Barbara Stanisławczyk.

2016-01-08 13:14, aktual. 21:17 mz, WirtualneMedia.pl
fot. PAP/Leszek Szymański

Zmiana przepisów spowodowała wygaśnięcie mandatów członków zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. W telewizji zarząd był jednoosobowy – prezesem od połowy ubiegłego roku był Janusz Daszczyński. Szefem Polskiego Radia był od 2011 r. Andrzej Siezieniewski, w składzie zarządu był też Henryk Cichecki.

Kurski – polityk, dziennikarz, z wykształcenia ekonomista – został wczoraj odwołany ze stanowiska wiceministra kultury. Na prezesa TVP był typowany od grudnia ubiegłego roku. W przeszłości był m.in. europosłem z ramienia Solidarnej Polski (2009-2014) i posłem na Sejm z ramienia PiS (2005-2009). Na przełomie lat 80. i 90. współpracował m.in. z "Tygodnikiem Solidarność", a w latach 1991-1994 pracował w Telewizji Polskiej przy programach publicystycznych "Lewiatan" i "Sprawa dla reportera". Był też gdańskim korespondentem BBC, prowadził agencję reklamową. Wraz z Piotrem Semką napisał książkę "Lewy czerwcowy" (1993), zawierającą rozmowy z politykami związanymi z odwołanym rządem Jana Olszewskiego. Rok później zrealizował słynny film dokumentalny na ten temat – "Nocna zmiana".

Minister Jackiewicz powiedział dziennikarzom, że przekazanie prezesury Kurskiemu jest "gwarancją przywrócenia równowagi w mediach publicznych". – Telewizja potrzebuje rzetelnego i obiektywnego dziennikarstwa, które pokazuje rzetelnie racje wszystkich uczestników sporu publicznego – dodał.

W nowym zarządzie TVP zasiądzie także Maciej Stanecki, dziennikarz i reżyser, który pracował już w Telewizji Polskiej m.in. jako kierownik redakcji oprawy i promocji TVP2 oraz w biurze współpracy międzynarodowej i handlu TVP.

Na stanowisko dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej został powołany Mariusz Pilis – reżyser, scenarzysta i dziennikarz, pomysłodawca i pierwszy dyrektor TVP Info.

Jak informuje internetowy serwis dziennika "Rzeczpospolita", TVP1 pokieruje Jan Pawlicki, były wydawca i reporter TV Republika, który wcześniej współtworzył programy publicystyczne w TVN, TVN24, Discovery Historia, TVP Info i TVP1. Nowym dyrektorem telewizyjnej Dwójki ma zostać Maciej Chmiel, dziennikarz radiowy i telewizyjny, producent, współpracujący ostatnio m.in. z tygodnikiem "Do Rzeczy". Kanałem TVP Kultura ma pokierować redaktor naczelny kwartalnika "Fronda Lux" Mateusz Matyszkowicz.

Według informacji "Rzeczpospolitej", wydawcą "Wiadomości" zostanie dziennikarz Grzegorz Adamczyk, związany wcześniej m.in. z Polsatem i TV Biznes. Samą redakcją flagowego programu informacyjnego TVP1 pokieruje wieloletnia dziennikarka tej stacji, Marzena Paczuska.

Z końcem ubiegłego roku rezygnacje złożyli dyrektorzy TVP1 (Piotr Radziszewski), TVP2 (Jerzy Kapuściński), TAI (Tomasz Sygut), TVP Kultura (Katarzyna Janowska) oraz biura kadr (Ewa Ger).

Barbara Stanisławczyk to dziennikarka, reportażystka i pisarka. Publikowała m.in. w czasopismach "Po prostu", "Tygodnik Solidarność", "Kobieta i Życie", "Pani", "Twój Styl". Była wicenaczelną, a w latach 2006-2010 redaktor naczelną miesięcznika "Sukces". Pracowała także jako dyrektor wydawniczy Wydawnictwa Przekrój (2009-2010). Napisała kilka książek faktograficznych. Ostatnia z nich to wydana jesienią ubiegłego roku i prezentowana na naszych łamach "Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce". Pisała także o ofiarach zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej, życiu Marka Hłaski i II wojnie światowej. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Nasi czytelnicy mieli okazję słuchać jej kilkukrotnie w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3.

Obok Stanisławczyk do zarządu Polskiego Radia powołani zostali także Jerzy Kłosiński i Marcin Palade. Ten pierwszy to wieloletni dziennikarz "Tygodnika Solidarność", redaktor naczelny tego czasopisma w latach 2002-2015, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w latach 2005-2011. Z kolei Palade, politolog z wykształcenia, w latach 2006-2008 był prezesem Radia Opole, a potem doradcą zarządu Polskiego Radia.

Jedną z pierwszych decyzji nowego zarządu Polskiego Radia było zwolnienie dyrektora Jedynki Kamila Dąbrowy, który na początku roku podjął decyzję o akcji protestacyjnej na antenie, wymierzonej w zmiany w ustawie medialnej. Jego obowiązki do czasu powołania następcy będzie pełnić sekretarz Programu 1 Marzena Wyczółkowska.

Wczoraj nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji podpisał prezydent Andrzej Duda. Tego samego dnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy m.in. przyznają ministrowi Skarbu Państwa prawo powoływania i odwoływania członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych. Mają charakter przejściowy – będą obowiązywały do 30 czerwca, do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter