13 listopada
środa
Mateusza, Izaaka, Stanislawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zamach na wolność słowa

Ocena: 0
697

Kiedy nie atakuje się nikogo personalnie, swoje poglądy powinno się móc prezentować bez żadnych represji - mówi dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

fot. archiwum prywatne

Jak Pani ocenia decyzję rektora UMK w Toruniu o zawieszeniu w obowiązkach na trzy miesiące prof. Aleksandra Nalaskowskiego?

To niezrozumiała i skandaliczna z punktu widzenia wolności słowa decyzja, nie do zaakceptowania. Profesor Nalaskowski został bardzo surowo ukarany za wypowiedź, którą zawarł w specyficznym gatunku dziennikarskim, jakim jest felieton. Felieton ze swojej natury jest bardzo subiektywnym spojrzeniem na rzeczywistość, dopuszcza ostry, jednoznaczny język, mocne sformułowania, często ironiczne, ale charakterystyczne dla danego autora. Gdyby dosłownie oceniać wypowiedź każdego felietonisty, to w swoim czasie kary dosięgłyby Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza czy wielu uznanych klasyków dziennikarstwa, którzy w publicystyce stosowali nierzadko bardzo ostre sformułowania. Zdumiewające, że ktoś, kto stoi na czele uniwersytetu, tak surowo ukarał jednego ze swoich współpracowników – przecież z założenia uniwersytet jest miejscem do debaty, do wymiany poglądów.

Zaprotestował, choć zdaniem wielu komentatorów niewystarczająco, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Czy potrzeba szerszego zaangażowania opinii publicznej?

Na pewno tak, ta sprawa to bardzo niebezpieczny precedens. Profesor Nalaskowski został ukarany za publicystykę, za publiczne, jednoznaczne sprzeciwienie się ideologii LGBT. Zrobił to na łamach tygodnika „Sieci”. Eliminowanie poglądów w przestrzeni publicznej to z pewnością jest zamach na wolność słowa. Poza reperkusjami, które byłyby dotkliwe dla każdej osoby, jest w tej sprawie coś wyjątkowo szkodliwego. Chodzi o tzw. efekt mrożący, czyli oddziaływanie na innych. Ta kara wśród innych naukowców czy publicystów będzie uruchamiać autocenzurę i niechęć do głoszenia opinii zbliżonych do poglądów prof. Nalaskowskiego – tylko dlatego, by nie narazić się komuś na uczelni, nie mieć problemów w pracy, uniknąć trudności w zdobywaniu stopni naukowych, zrobieniu doktoratu, habilitacji, zdobyciu grantu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (727), 22 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 listopada

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła.
Dziś w Kościele:
+ środa, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 6,1-11; Ps 82,3-4.6-7; Łk 17,11-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -