21 maja
poniedziałek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyklęci z TVP Historia

Ocena: 0
255

Zrealizowany przez TVP Historia, przy współpracy z Centralną Biblioteką Wojskową, cykl dokumentalny „Śladami zbrodni i walki 1944-1956” przybliża miejsca kaźni żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Szacuje się, że w latach 1944-1956 wskutek terroru komunistycznego śmierć poniosło w Polsce ponad 50 tys. osób. Większość z nich to żołnierze podziemia niepodległościowego, którzy nie złożyli broni po przejęciu władzy przez komunistów w 1944 r. Ginęli w więzieniach, po okrutnym śledztwie i pod osłoną nocy byli grzebani w bezimiennych dołach. Po latach historia upomniała się o bohaterów, przywracając prawdę o nich i oddając im sprawiedliwość. Dziś odzyskują imiona i nazwiska oraz stopnie wojskowe.

Zrealizowany przez TVP Historia, przy współpracy z Centralną Biblioteką Wojskową, cykl dokumentalny „Śladami zbrodni i walki 1944-1956” przybliża miejsca kaźni żołnierzy podziemia niepodległościowego. Przede wszystkim jest to jednak opowieść o ludziach, którzy nie zawahali się, kiedy trzeba było dokonać wyboru i być wiernym złożonej przysiędze.

Pięcioodcinkowy cykl TVP Historia poprzedziła debata studyjna nadana 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kolejne programy są emitowane w środy o godz. 21.20: 8 marca zaprezentowano warszawskie więzienie przy ul. Rakowieckiej, w kolejnych przybliżona zostanie historia kwatery „Ł” na Powązkach, czyli tzw. „Łączki”, katownie na warszawskiej Pradze i obóz NKWD w Rembertowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły