15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wszystko dla Niepokalanej

Ocena: 0
1360

Radio Niepokalanów to jedyna rozgłośnia na świecie, której założyciel został ogłoszony świętym. W tym roku obchodzi 26-lecie wznowienia działalności. Główną misją radia jest szerzenie kultu i chwały Niepokalanej.

fot. z archiwum Radia Niepokalanów

O. Maksymilian Maria Kolbe z grupą dwudziestu braci założył w 1927 r. klasztor w Niepokalanowie. Od początku był zainteresowany wszelkimi nowinkami technicznymi. Najpierw stworzył wydawnictwo prasowe, ale nie poprzestał na tym wyzwaniu. – Będąc w latach 1930-1936 na misjach w Japonii, dopytywał współbraci w Polsce o możliwość założenia radia. Kiedy wrócił z wyprawy do Kraju Kwitnącej Wiśni, podjął temat na nowo, bo widział wielką potrzebę ewangelizacji przez media – opowiada dyrektor Radia Niepokalanów o. Grzegorz Klimczyk.

W okresie międzywojennym wiele osób nie potrafiło czytać. O. Maksymilian pragnął słowem mówionym dotrzeć do ludzkich serc. Pomysł na powstanie radia w Niepokalanowie zrealizował w 1938 r. Bracia z o. Kolbe wybudowali w tym celu specjalny budynek radiowy, z dala od drukarni, by nie było słychać hałasu. Rozgłośnia nazywała się oficjalnie „Stacja Polska Trzy Radio Niepokalanów”. Pierwszą audycję, rozpoczętą sygnałem „Po górach dolinach”, wyemitowano 8 grudnia 1938 r. około godz. 19.00.

– Sygnał słyszany był w całej Polsce. Niestety, odbyły się tylko dwie emisje audycji, a radio zamilkło na długie lata. Z korespondencji o. Kolbego wynika, że zawieszenie działalności rozgłośni wynikało z nieprzychylnych czynników zewnętrznych i bezpośredniej przyczyny, jaką było nieotrzymanie koncesji na nadawanie – mówi dyrektor stacji.

Po latach, w 1994 r., starania o wznowienie funkcjonowania radia rozpoczął ówczesny gwardian Niepokalanowa o. Kazimierz Więsek. W Środę Popielcową 1 marca 1995 r. o godz. 16.00 znów sygnałem „Po górach, dolinach” Radio Niepokalanów oficjalnie wznowiło działalność.

– Misją Radia Niepokalanów, tak w przeszłości, jak i dziś, jest docieranie do słuchaczy w różnym wieku, aby szerzyć kult i chwałę Niepokalanej. Stąd wiele audycji poświęconych Matce Najświętszej – podkreśla o. Grzegorz. Dwie osoby: redaktor Katarzyna Bodych i realizator Tadeusz Łopaciński pracują w rozgłośni od jej reaktywacji. Prezenterzy to z reguły młodzi ludzie, dla których praca dla Niepokalanej jest pasją. – Dziennikarze niejednokrotnie mówią, że możliwość realizowania się w jedynym radiu na świecie założonym przez świętego jest dla nich ogromnym wyróżnieniem – mówi o. Klimczyk.

Trzonem radia jest codzienna modlitwa. O godz. 11.00 odbywa się transmisja Mszy Świętej z bazyliki w Niepokalanowie, o godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia z krakowskich Łagiewnik, natomiast o godz. 19.30 – różaniec z radia, odmawiany przez zakonników, pracowników radia i siostry zakonne pracujące na terenie parafii w Niepokalanowie. Oprócz tego jest szereg audycji medycznych, historycznych, rodzinnych, literackich, a także o misjach i świętych. Słuchacze mogą się też dowiedzieć, co słychać w ich regionie. Ciekawym materiałom towarzyszy dużo dobrej muzyki, w większości polskiej. Radio nadaje w województwie łódzkim na 98,6 FM i w zachodniej części województwa mazowieckiego na 102,7 FM.

– Słuchacze cenią Radio Niepokalanów za wprowadzanie atmosfery wyciszenia i ducha franciszkańskiej radości. A także za brak audycji o „wysokiej temperaturze politycznej” – ocenia dyrektor stacji. W radiu kadrę zarządzającą tworzą zakonnicy i kapłani, którzy codziennie odprawiają Msze Święte w kaplicy radiowej. Dodatkowo w każdy piątek odbywają się modlitwy za wszystkich słuchaczy, dobrodziejów i przyjaciół Radia Niepokalanów.

– Obecnie staramy się przygotować nowe studio emisyjne z najnowszym sprzętem radiowym. Technika rozwija się bardzo szybko. O. Kolbe powtarzał franciszkanom, że możemy mieć dziurawe buty, połatane habity, abyśmy tylko umieli ofiarować wszystko, co najlepsze, dla Niepokalanej. W rozgłośni tworzy się wspólnotę rodzinną, nie jesteśmy typowym zakładem pracy – tłumaczy dyrektor stacji.

O. Grzegorz Klimczyk, zanim został dyrektorem Radia Niepokalanów, w latach 2002-2008 pracował w parafii w Niepokalanowie jako wikariusz i pomagał ówczesnemu dyrektorowi radia w promocji rozgłośni na terenie archidiecezji łódzkiej i warszawskiej. – Moją pasją jest sport, historia naszej ojczyzny i liturgika. Osobiście radio jest dla mnie wielkim wyzwaniem i satysfakcją, że mogę kontynuować dzieło o. Maksymiliana. To radość spełniać się nie tylko w kościele, ale także na falach eteru, docierając do wielkich rzesz ludzi – dzieli się refleksją. Marzy o tym, aby rozgłośnia była znana, a ludzie mieli możliwość słuchania Radia Niepokalanów przez internet na całym świecie.

– Św. Maksymilian Kolbe mówił o mediach katolickich: „możemy wybudować wiele kościołów, ale jeśli nie będziemy mieli własnych mediów katolickich, to te kościoły będą puste”. Ta maksyma jest aktualna w obecnych czasach. Staramy się docierać przez radioodbiorniki do ludzi, szczególnie w czasie pandemii, kiedy wiele osób boi się przychodzić do świątyń – puentuje o. Klimczyk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter