16 listopada
sobota
Gertrudy, Edmunda, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki skandal

Ocena: 0
772

Decyzją rektora prof. Aleksander Nalaskowski został zawieszony w prawach wykładowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z powodu felietonu na temat szkodliwości ideologii LGBT.

fot. PAP / Marcin Bielecki

W Polsce nie ustają protesty przeciw ideologii LGBT. Na zdjęciu: marsz równości w Szczecinie

W USA decyzja taka spotkałaby się z powszechnym potępieniem świata naukowego, ponieważ panuje tam wielki szacunek dla academic freedom, czyli niemal nieograniczonej swobody prowadzenia prac naukowych. Bez tej podstawowej wolności niemożliwy jest rozwój nauki.

W Stanach Zjednoczonych można utracić stanowisko na uczelni, ale z powodów innych niż głoszone poglądy. Stanie się tak w przypadku popełnienia plagiatu czy też z powodu tzw. przestępstw pospolitych (np. oszustwa) lub pogwałcenia przepisów wewnętrznych – wiele uczelni wprowadziło zakaz romansów pomiędzy osobami pozostającymi w stosunku przełożony-podwładny, co obejmuje także kategorię wykładowca-student.

Hollins University, gdzie pracuję, jest twierdzą radykalnych feministek, lesbijek i zwolenniczek ideologii gender, niemniej zostałem podniesiony do rangi full professor („pełnego profesora”), mimo że nigdy nie kryłem się z konserwatywnymi poglądami. Nigdy też nie zatajałem przynależności do Kościoła katolickiego – nie jestem zresztą wyjątkiem. Po prostu o awansie nadal decydują osiągnięcia naukowe, wobec których nawet najzagorzalsi przeciwnicy ideologiczni nie mogą wiele zdziałać.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (727), 22 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 listopada

Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Dziś w Kościele:
+ sobota, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie rocznicy poświęcenia rzymskich bazylik świętych apostołów Piotra i Pawła albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Małgorzaty Szkockiej albo wspomnienie św. Gertrudy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 18,14-16;19,6-9; Ps 105 (104),2-3.36-37.42-43; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -