4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: wolność słowa nie usprawiedliwia dyskryminacji

Ocena: 0
340

Portale internetowe odgrywają kluczową rolę w dyskredytowaniu wspólnot wyznaniowych, propagowaniu nietolerancyjnych postaw i prowokacyjnym przedstawianiu symboli religijnych” – czytamy w oświadczeniu Stolicy Apostolskiej przedstawionym na forum OBWE w Wiedniu.

Fot. pixabay.com/CCO

Stolica Apostolska podkreśla, że media, aby wypełniać dobrze swoją funkcję w społeczeństwie, muszą być wolne. Wolność jednak wiąże się z obowiązkami, których nie można ignorować. Jednym z nich jest działanie w oparciu o podstawowe normy etyczne. Jak zaznacza watykańska delegacja nie wyklucza to krytycznej debaty na tematy religii i wspólnot wyznaniowych.

Nie do przyjęcia jest jednak chowanie się za wolnością słowa, by usprawiedliwiać dyskryminację, wrogość i przemoc

- czytamy w oświadczeniu Stolicy Apostolskiej. Wolność wypowiedzi musi pozwalać na rozwój przestrzeni, w której obie strony mogą wyrażać swoje poglądy, z szacunkiem i bez obawy przed oponentem.

Na mediach spoczywa odpowiedzialność za uczciwe i dokładne przedstawianie spraw religijnych oraz umożliwianie członkom wspólnot religijnych wyrażania własnych poglądów. Stolica Apostolska zachęca państwa członkowskie OBWE do opracowania konkretnych wytycznych dotyczących standardów zawodowych i samoregulacji w zakresie tolerancji religijnej i walki z dyskryminacją w mediach.

Watykan zaznacza również jak istotny jest dostęp do mediów. Jego brak może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

Pandemia COVID-19 ujawniła, że nierówności w dostępie do informacji najbardziej narażają na cierpienie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji. Przepaść cyfrowa między bogatymi a biednymi może kosztować życie, zwłaszcza gdy kluczowe informacje na temat koronawirusa nie docierają na czas lub w ogóle do społeczeństw o niskich dochodach

- czytamy w oświadczeniu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter