6 sierpnia
czwartek
Slawy, Jakuba, Oktawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Polskim Radiu

Ocena: 4.2
2724

– Powinniśmy iść bardziej w kierunku otwierania się na wszystkie obszary działalności medialnej, niż wydzierania nowych w niej obszarów, w których byśmy się zamknęli – mówi ks. Andrzej Majewski SJ

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z ks. Andrzejem Majewskim SJ, nowym szefem redakcji katolickiej Polskiego Radia, rozmawia Monika Odrobińska

 

Gratuluję nominacji na szefa redakcji katolickiej Polskiego Radia! Jakie plany w związku z tym?

Z pewnością pierwszą rzeczą, którą chciałbym zrobić, będzie rozmowa z każdym z pracowników. Początkowo czeka mnie więc praca organiczna. Na razie poznaję Polskie Radio i jego programy, bo podczas pobytu za granicą nie miałem możliwości ich słuchać. Widzę, że wśród propozycji programów katolickich PR wiele jest takich, które należałoby utrzymać. Zależy mi na znalezieniu równowagi między powszechnością a lokalnością Kościoła katolickiego, w którą trzeba się wsłuchiwać, ale nie można się w niej zamykać. Przez parafie i diecezje powinniśmy otwierać się na Kościół powszechny.

 

W Radiu Watykańskim wciąż słychać w zapowiedziach głos Księdza. Współtworzył Ksiądz programy katolickie w TVP. Jakie doświadczenia chciałby Ksiądz przenieść z tych obszarów na grunt PR?

Radio Watykańskie od blisko 30 lat współpracuje z Polskim Radiem – chciałbym, by serwis RW zachował się w ramówce, choć nie ode mnie to będzie zależało, bo media watykańskie przechodzą gruntowną reformę. Z doświadczeń Radia Watykańskiego, które zbierałem od lat 90., chciałbym przenieść doświadczenie właśnie powszechności Kościoła.

Dobrze jest zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy pępkiem świata i że to nie my wyznaczamy standardy. Ważny jest głos z Watykanu i mądre zrelatywizowanie tego, co Kościół przeżywa lokalnie. Zdarzają się sytuacje, które wydają mu się nie do przebrnięcia, tymczasem, patrząc na Kościół szerzej, można znaleźć rozwiązanie zastosowane w innych regionach. Zdarza się też, że w świetle problemów innych Kościołów nasze bledną. Krótko mówiąc: należy wciąż przeglądać się w lustrze Kościoła powszechnego.


Jakiej wizji mediów publicznych Ksiądz sprzyja: więcej programów katolickich czy więcej wartości chrześcijańskich we wszystkich programach?

Odpowiedź jest oczywista! Kościół nie może zamykać się w getcie. Dobrze, że programy katolickie są – w PR jest ich nawet bardzo dużo. Ale duch otwartości Kościoła powszechnego i jego wartości – które są zresztą w dużej mierze tożsame z misją mediów publicznych – powinien przejawiać się w całej ramówce programowej. Powinniśmy iść bardziej w kierunku otwierania się na wszystkie obszary działalności medialnej, niż wydzierania nowych w niej obszarów, w których byśmy się zamknęli.


Ks. Andrzej Majewski SJ (1961) był kierownikiem sekcji polskiej i dyrektorem programowym Radia Watykańskiego, kierował Redakcją Programów Katolickich TVP oraz Kolegium Księży Jezuitów w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 sierpnia

Czwartek, XVIII Tydzień zwykły
+ Święto Przemienienia Pańskiego
«To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14; Ps 97,1-2.5-6.9; 2P 1,16-19; Mt 17,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter