2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tygodnik Idziemy na 9 października - "Jedność jako zadanie"

Ocena: 4.6
400

Tygodnik Idziemy na 9 października ukazał się drukiem i w e-wydaniu. Jest do nabycia na stronach: eprasa.pl/news/idziemy oraz egazety.pl.

W najnowszym numerze warto przeczytać:

Małżeńskie trendy – Małżeństwo z intercyzą, świadomie wyrzekające się dzieci, „bamboccioni”. Różne mody pojawiają się ostatnio wśród nowożeńców. Czy zakończą się one happy endem? – zastanawia się Nina Baumann.

Jedność jako zadanie – Coraz więcej – w trosce o trwałość małżeństw – mówi się o potrzebie jedności małżeńskiej. Na czym ma ona polegać? z ks. dr. Robertem Wielądkiem, dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, rozmawia Radosław Molenda.

Szukanie skały – Sakrament małżeństwa, rozumiany jako uczynienie całkowitej i nieodwołalnej ofiary dla Pana Boga ze swojej miłości do drugiego człowieka, jest dla wielu dziś niezrozumiały. Dlatego Kościół w naszych czasach zwraca uwagę, że w ramach przygotowania do małżeństwa trzeba zacząć od przywracania ludziom wiary – zauważa ks. Henryk Zieliński. 

Gender w szkole – Kiedy Asia chce, by nazywać ją Alexem, wielu nauczycieli lawiruje między formą bezosobową a brakiem kontaktu. Również nie wszyscy uczniowie odnajdują się w takiej sytuacji. A jak mają zareagować rodzice, gdy ich dziecko przedstawi kolegę jako koleżankę? – analizuje Monika Odrobińska. 

Co znaczy żyć w prawdzie? – Postawione Chrystusowi przez Piłata pytanie: „Cóż to jest prawda?” dziś także nurtuje pełnego niepewności człowieka. Zdaniem św. Jana Pawła II jedynie blask Prawdy, którą jest Jezus Chrystus, może oświecić ludzkie umysły tak, by każdy człowiek mógł odkryć sens swojego życia, powołania oraz określić azymut moralny swoich czynów – pisze ks. dr Łukasz Nycz z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Wojna w energetyce – Jakie znaczenie dla Polski ma otwarty 27 września gazociąg Baltic Pipe? z Wojciechem Jakóbikiem, ekspertem Instytutu Jagiellońskiego, redaktorem naczelnym portalu Biznes Alert, rozmawia Patryk Lubryczyński.

Kryzys gorszy niż wojna – Nie ma tam wojny, a jednak ludzie uciekają. Efektem dramatycznych starć politycznych i upadku gospodarki jest exodus ludności Wenezueli. Kraj ten opuściło już ponad 6,1 mln osób, co jest porównywane do sytuacji na Ukrainie – zauważa Piotr Kościński. 

Nowy humanizm W obliczu apokaliptycznej religii ekologizmu warto promować nowy humanizm, który nie potępia, ale potwierdza wkład człowieka w ochronę środowiska – zachęca ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski.

Papieska uczelnia w sercu Rzymu – Prawie 3 tysiące studentów ze 125 krajów rozpoczyna nowy rok akademicki na słynnej rzymskiej Gregorianie. Jezuicka uczelnia przyciąga coraz więcej kandydatów z Europy Wschodniej i Środkowej, Azji i Afryki – pisze Anna Artymiak.

Liturgia odnowiona – Jeśli uświadomimy sobie, że soborowa konstytucja o liturgii „Sacrosanctum concilium” została promulgowana przez Pawła VI prawie sześćdziesiąt lat temu, może zaskakiwać, że dalej wewnątrz Kościoła katolickiego wywołuje ona kontrowersje; jeszcze większe kontrowersje wywołuje wcielenie jej w życie – podsumowuje Kazimierz Ginter.

Wielkie otwarcie –  „Gaudet Mater Eccclesia” – „Raduje się Matka Kościół” – tak 60 lat temu Jan XXIII rozpoczął przemówienie inaugurujące Sobór Watykański II, w którym przedstawił ojcom soborowym cel tego zebrania. Wydarzenie przypomina Ignacy Masny.

Czasy kryzysu – Właściwie wszystko może się wydarzyć, gdyż żyjemy w epoce wielkich i nieprzewidywalnych zmian – przestrzega Krzysztof Ziemiec. 

Diabelskie kłamstwa – Widok tysięcy Rosjan uciekających za granicę przed wezwaniem do wojska albo ze smętną miną, często pod wpływem alkoholu maszerujących w kamasze pozostanie w pamięci na długo. Pokazuje też smutne realia rosyjskiej rzeczywistości: zdemoralizowane, chwilami szokująco biedne społeczeństwo, które nie potrafi się przeciwstawić państwowej przemocy – pisze Jacek Karnowski. 

 

Zachęcamy również do lektury "Idziemy" na 2 października i wcześniejszych numerów tygodnika.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter