31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tygodnik Idziemy na 8 stycznia - "Mozart teologii"

Ocena: 2.3
603

Tygodnik „Idziemy” na 8 stycznia ukazał się drukiem i w e-wydaniu. Jest do nabycia na stronach: eprasa.pl/news/idziemy oraz egazety.pl.

W najnowszym numerze warto przeczytać:

Jak dzisiaj pokazywać Jezusa? – O czym mówi nam uroczystość Objawienia Pańskiego? – z ks. prof. dr. hab. Piotrem Mazurkiewiczem, kierownikiem Katedry Teorii Polityki i Myśli Politycznej na UKSW, rozmawia Barbara Stefańska.

Qulturalne bierzmowanie – Chcą zatrzymać młodzież w Kościele. Przedsięwzięcie wymyślone przez chrześcijańskich muzyków, które ma duże szanse spełnić taką rolę, opisuje Irena Świerdzewska. 

Różne kalendarze – Skąd się wzięła różnica datowania Bożego Narodzenia w Kościele rzymskokatolickim i w chrześcijańskich Kościołach wschodnich? – z o. dr. hab. Markiem Blazą SJ, trirytualistą i duszpasterzem grekokatolików w Warszawie, rozmawia Patryk Lubryczyński. 

Sztuka przebóstwiona – Jego dzieła zdobią kościoły i cerkwie. Malowanym pejzażom, martwej naturze nadawał wymiar sakralny. W hołdzie i uznaniu jego twórczości Sejm RP ustanowił rok 2023 rokiem Jerzego Nowosielskiego. Postaci przygląda się Irena Świerdzewska. 

Pęknięta Ameryka – Pod jednym względem Stany Zjednoczone upodabniają się do Polski – gdy u nas w kraju trwa wojna polsko-polska, za oceanem nasila się amerykańsko-amerykańska – zauważa Kazimierz Dadak. 

Kuba. Historia bez happy endu – Bierność kubańskich sił bezpieczeństwa podczas masowych protestów w związku z powszechnymi niedoborami energii elektrycznej dowodzi, że w zapewnienia hawańskich elit politycznych, że „będzie lepiej”, nie wierzą już nawet członkowie reżimu – zauważa Marcin Zatyka. 

Mędrcy i mędrki – Mądrość nie przeszkadza w odnalezieniu Boga. Przeszkadzać może tylko mędrkowatość. I tu dochodzimy do sedna współczesnych problemów z wiarą u wielu ludzi. Bo nie potrzebuje Boga i nawet nie będzie o niego pytał ktoś, kto nie stawia sobie pytań o początek, sens i cel istnienia świata oraz własnego życia – zauważa ks. Henryk Zieliński.

Spór o religię czy o ustrój? – Uchwały rajców miejskich w sprawie rezygnacji ze współfinansowania lekcji religii nie mają żadnej mocy prawnej. Tworzą jednak zły klimat wokół Kościoła i ludzi wierzących. Komu zależy na cofnięciu nas do sytuacji znanej głównie z Rosji i Białorusi? – zastanawia się ks. Henryk Zieliński.

Rozpad małżeństwa z rozsądku – 30 lat temu Czesi i Słowacy rozeszli się nie tylko bez przelewu krwi, ale nawet bez szczególnie złych emocji, dlatego rozpad Czechosłowacji przeszedł do historii jako „aksamitny rozwód”. Związek tych dwu narodów od początku nosił w sobie zarodek kryzysu – analizuje Ignacy Masny. 

Świadomi ojcowie – Kiedyś wystarczyło być. Dziś to już zdecydowanie za mało! Pokazuje to przygotowany przez Tato.net Raport STATO’22  „Zostać tatą”. To dokument, opisujący kondycję polskiej rodziny i jej przyszłość z perspektywy ojców – pisze Krzysztof Ziemiec. 

Druga armia świata? – Jak to się stało, że Zachód dał się nabrać Moskwie i uwierzył, że rzeczywiście dysponuje ona "drugą armią świata"? Dziś widzimy, że niemal wszystko, co z taką pompą prezentowano na defiladach na Placu Czerwonym, było oszustwem – zauważa Jacek Karnowski.

Zachęcamy również do lektury "Idziemy" na 1 stycznia i wcześniejszych numerów tygodnika.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter