9 lutego
czwartek
Apolonii, Eryki, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tygodnik Idziemy na 6 listopada - "Bohaterowie naszej niepodległości"

Ocena: 5
334

Tygodnik Idziemy na 6 listopada ukazał się drukiem i w e-wydaniu. Jest do nabycia na stronach: eprasa.pl/news/idziemy oraz egazety.pl.

W najnowszym numerze warto przeczytać:

Bohaterowie naszej niepodległości – Nie tylko Polacy zasłużyli się niepodległości innych państw, ale też inne narody – odzyskaniu naszej wolności. Na co mogliśmy liczyć, już choćby podczas naszych narodowych powstań XIX wieku? – z prof. Januszem Odziemkowskim, historykiem wojskowości, rozmawia Radosław Molenda.

Bój za Eden nad Wisłą – Żyli na ziemiach polskich i choć nie zawsze dobrze znali język polski, bili się najpierw o niepodległość, potem o jej utrzymanie, wreszcie tracili życie jako polska elita – żydowscy żołnierze patrioci. Ich losom przygląda się Monika Odrobińska. 

Sens śmierci – Śmierć jest trudnym doświadczeniem w ludzkiej egzystencji. Dlaczego zatem chrześcijanie podchodzą do  niej z nadzieją? – odpowiada o. Jacek Salij OP.

Wsparcie bez oceniania – W odpowiedzi na rosnącą liczbę zachowań samobójczych powstało pierwsze w Polsce duszpasterstwo suicydologiczne, z siedzibą w Łodzi. Jak działa i komu pomaga – pisze ks. Paweł Kłys. 

W Iranie wrze – Śmierć młodej dziewczyny, zatrzymanej przez irańską policję moralności, wywołała gwałtowne protesty w tym kraju. Przyszłość kraju stanęła pod znakiem zapytania. Sytuacji przygląda się Piotr Kościński.

Niepodległość na sprzedaż – Stajemy się w ostatnim czasie jednym z liczących się państw NATO – potencjalnie najpotężniejszego sojuszu militarnego na świecie. Pewnie dlatego nie musimy jeszcze na dźwięk syren zbiegać do schronów, nie staliśmy się celem militarnej agresji Rosji. Ale doświadczenie pokazuje, że nie lekceważąc znaczenia sojuszy, powinniśmy liczyć głównie na samych siebie – zauważa ks. Henryk Zieliński. 

Oświata – szansa dla Kościoła – W polskiej szkole promuje się wiedzę faktograficzną, a pomija wyrabianie analitycznego myślenia i ciekawości świata. Stanowi rodzimej oświaty przygląda się Kazimierz Dadak. 

Iskry Niepodległej – Co w tym roku przygotowało Biuro Programu „Niepodległa” na obchody Święta Niepodległości? Z Wojciechem Kirejczykiem, dyrektorem Biura Programu „Niepodległa”, rozmawia Irena Świerdzewska.

Antyjanowopawłowe ogłupienie – Bezrozumne albo świadomie oszczercze plucie na Jana Pawła II boli, bo mówimy o wielkim, zasłużonym dla Polski, Kościoła i świata człowieku, o świętym – pisze o. Dariusz Kowalczyk SJ.

Mogiły rodaków na Flaminio – Na mniej znanym rzymskim cmentarzu Flaminio znajduje się polski sektor, a w nim groby tych, którzy mieszkając na włoskiej ziemi, zasłużyli się dla swojej ojczyzny nad Wisłą. Miejsce opisuje ks. Waldemar Turek. 

Podróż pogromcy barbarzyńców – Postrzegany w kategoriach wypoczynkowych pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Portugalii w 1930 r. stał się podstawą do zacieśniania relacji Warszawy z Lizboną w różnych dziedzinach. Po inwazji niemiecko-radzieckiej tysiące obywateli Polski znajdzie tu tymczasowe schronienie – pisze Marcin Zatyka.

 

Zachęcamy również do lektury "Idziemy" na 30 października i wcześniejszych numerów tygodnika.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lutego

Czwartek, V tydzień zwykły
Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo,
które ma moc zbawić dusze wasze.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter