23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tygodnik Idziemy na 30 października - "Przemijanie: dramat czy nadzieja?"

Ocena: 4.5
795

Tygodnik Idziemy na 30 października ukazał się drukiem i w e-wydaniu. Jest do nabycia na stronach: eprasa.pl/news/idziemy oraz egazety.pl.

W najnowszym numerze warto przeczytać:

Przemijanie – dramat czy nadzieja – jak, mając 92 lata, traktuje swoje przemijanie? Z o. Leonem Knabitem OSB rozmawia Radosław Molenda.

Ostatnie pożegnania – Czy po przyjęciu wiatyku „nie wypada” dalej żyć? Czy ceremonii na cmentarzu może towarzyszyć ballada rockowa, a stypa może być radosna? Jak zmieniły się zwyczaje pogrzebowe? – pisze Monika Odrobińska.

Święci są dla nas – Dlaczego przed Dniem Zadusznym, w miesiącu poświęconym modlitwie za zmarłych, obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych? Z o. Józefem Zdzisławem Kijasem OFMConv, postulatorem generalnym franciszkanów, rozmawia Irena Świerdzewska.

Outsourcingowanie śmierci – Nie da się o śmierci zapomnieć, ani nie da się jej – jakby chcieli niektórzy – zlekceważyć i obśmiać. Nawet jeśli zrobimy wszystko, żeby „wyoutsourcingować”  sprawy z nią związane do specjalistycznych firm, to wcześniej czy później przyjdzie nam zmierzyć się ze śmiercią cudzą lub własną – przypomina ks. Henryk Zieliński. 

Co nas łączy, a co dzieli – Koniec października to dla katolików czas przygotowania do uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, a dla protestantów Święto Reformacji. Jakie są podobieństwa i różnice w naszej wierze i tradycjach? – wyjaśnia ks. Paweł Kłys. 

Polska dusza – Wileński drukarz wydał na początek zaledwie 500 egzemplarzy tomiku poezji „Ballady i romanse”. Szybko trzeba było jednak zrobić dodruk. Przełomową publikację przypomina ks. Łukasz Piotrowski. 

Jak dobrze przeżyć żałobę – Dzisiejszy świat neguje istnienie życia wiecznego i trywializuje śmierć. Czy podobnie udaje się usunąć ze świadomości ludzi żałobę po stracie bliskich? Z ks. Wojciechem Szychowskim, psychologiem i psychoterapeutą pracującym z osobami po stracie bliskich rozmawia Irena Świerdzewska.

Chrzestny Prymasa Tysiąclecia – Organista z parafii sąsiadującej z Zuzelą został chrzestnym małego Stefana. Potem z rodziną przeniósł się do Tuszyna. Po odnalezieniu miejsca pochówku mężczyzny niedawno odsłonięto pomnik na jego grobie. Kim był chrzestny Stefana Wyszyńskiego? – pisze ks. Marek Stępniak.

Brytyjczycy mają problem – Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss złożyła rezygnację po zaledwie półtora miesiąca urzędowania. Temu, co dzieje się na Wyspach – przygląda się Piotr Kościński. 

Między nadzieją i lękiem – Współczesny świat jest zdolny do dokonania zarówno najlepszych, jak i najgorszych rzeczy – konstatował soborowy dokument o relacji Kościoła wobec świata. W jakim kierunku poszły zmiany? – analizuje ks. Piotr Mazurkiewicz. 

Trzeci obóz – 1 listopada mija 200 lat od urodzin św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Gdy 140 lat temu, tuż przed wybuchem powstania styczniowego, obejmował stolicę biskupią w Warszawie, jako jeden z głównych celów wyznaczył sobie bronić Kościół przed wciągnięciem w patriotyczną konspirację – przypomina Ignacy Masny. 

Nie ma usprawiedliwienia – „Piłeś? Nie jedź” to reguła obowiązująca wszystkich, bez względu na status materialny czy pozycję zawodową – przypomina Krzysztof Ziemiec.

 

Zachęcamy również do lektury "Idziemy" na 23 października i wcześniejszych numerów tygodnika.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter