20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tygodnik Idziemy na 30 kwietnia - "Potrzebni od zaraz!"

979

Tygodnik „Idziemy” na 30 kwietnia  ukazał się drukiem i w e-wydaniu. Jest do nabycia na stronach: eprasa.pl/news/idziemy oraz egazety.pl.

W najnowszym numerze warto przeczytać:

Życie pasterza bez owiec traci sens – Dobry pasterz powinien mieć jedną podstawową cechę: roztropną miłość. Kochać tych, których Bóg stawia na jego drodze – stwierdza ks. Bogdan Bartołd, wieloletni duszpasterz akademicki, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie w rozmowie z Martą Kawalec. 

Zza seminaryjnej furty – Jak wygląda życie za murami uczelni przygotowującej przyszłych księży? Do wnętrza Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń – zaprasza kl. Michał Wodzicki.

Potrzebni od zaraz – Kandydaci do kapłaństwa są potrzebni od zaraz! Tylko skąd ich brać? – zastanawia się ks. Henryk Zieliński.

Sutanna – znak sprzeciwu? – Alumni seminariów duchownych przyjmują sutannę mniej więcej w połowie formacji. Jej noszenie stanowi coraz większe wyzwanie – zauważa ks. Łukasz Piotrowski. 

Morderstwo było. Śledztwo trwa – Ks. Blachnicki został otruty – wynika ze śledztwa. To drugie postępowanie prowadzone przez IPN, pierwsze umorzono w 2006 r. Co spowodowało, że sprawa została ponownie podjęta? – z prokuratorem Michałem Skwarą, prowadzącym śledztwo ws. zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego, rozmawia Barbara Stefańska.

Dzieło ks. Blachnickiego – Po 69 latach od zorganizowania pierwszych rekolekcji Ruch Światło-Życie jest nadal jednym z najprężniej działających ruchów odnowy Kościoła. Na czym polega jego fenomen? – odpowiedzi szuka Aleksandra Plichta.

Chwalcie, łąki umajone – Jeszcze niedawno w maju polskie wsie wieczorami rozbrzmiewały pieśniami ku czci Maryi. Po zakończeniu prac na polu i w obejściu spotykano się przy kapliczkach, aby podziękować Matce Pana Jezusa i odmówić Litanię loretańską. Dziś zwyczaj ten niestety zanika – pisze Dorota Glica.

Flaga ma znaczenie – W jaki sposób Biuro Niepodległa uczci Dzień Flagi RP? – z Wojciechem Kirejczykiem, dyrektorem Biura Niepodległa, rozmawia Patryk Lubryczyński.

O „rzetelnym” badaniu świętego… – Największym zagrożeniem dla Kościoła jest jego własna naiwność – przestrzega o. Dariusz Kowalczyk SJ.

U kodeńskiej Matki – Matka Boża Kodeńska po 300 latach od koronacji otrzyma nowe papieskie korony. Historia i życie tego sanktuarium kryją w sobie wiele osobliwości – zauważa Irena Świerdzewska.

Kamień i róża – To, jak traktujemy się wzajemnie podczas konfliktu, często ukazuje prawdę o naszej relacji – pisze Anna Wardak. 

Franciszek na Węgrzech – Papieska pielgrzymka na Węgry (28–30 kwietnia) pod hasłem „Chrystus jest naszą przyszłością” jest drugą wizytą Franciszka u naszych bratanków. Do jakiego kraju jedzie? – odpowiada Franciszek Jóźwicki.

Polacy na Kresach – Wskutek zmiany sytuacji politycznej Polakom na Białorusi żyje się teraz zdecydowanie trudniej. Na Ukrainie cierpią z powodu wojny. Inaczej jest na Litwie i w pozostałych państwach bałtyckich – zauważa Piotr Kościński. 

Jaka jest amerykańska Polonia? – Polacy są obecni w USA niemal od momentu narodzin tego narodu. Ale czy mają tam wpływy proporcjonalnie do swojej liczebności? – odpowiedzi szuka Kazimierz Dadak. 

Do Chrzanowskiej jak po cukier – Choć zmarła 50 lat temu bł. Hanna Chrzanowska działała głównie w Krakowie, to jej życie i droga zawodowa są mocno związane także z Warszawą – pisze Monika Odrobińska. 

Bogactwo Kościoła – Kto należy do Kościoła? Gdzie on się znajduje? Co nam daje przynależność do tej Bożej rodziny? Refleksja na ten temat może umocnić naszą wiarę i pomóc w rozmowach z krewnymi oraz znajomymi – zauważa ks. Marcin Węcławski.

Wyzwoleni – 29 kwietnia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Dachau, gdzie Niemcy w czasie II wojny światowej więzili prawie 1800 polskich kapłanów, było miejscem konfrontacji bestialstwa z bohaterstwem – pisze Ignacy Masny. 

Czas nawrócenia – Diecezja włocławska jest jedną z najstarszych w Polsce. Świętowanie 900-lecia istnienia połączone jest z nawiedzeniem Matki Bożej w kopii jasnogórskiej ikony. Uroczysta inauguracja obu historycznych wydarzeń miała miejsce w Zduńskiej Woli – relacjonuje ks. Julian Głowacki.

Inne państwo – Jak przyszłe pokolenia, a także historycy, spojrzą na czas, który rozpoczął się w Polsce w roku 2015, wraz z głęboką zmianą polityczną, oznaczającą początek długich rządów Prawa i Sprawiedliwości? – zastanawia się Jacek Karnowski. 

Sprawiedliwi i „bierni” – Po latach bicia się w piersi już najwyższy czas docenić postawy heroiczne, a nie naginać historię na potrzeby bieżącej wojny politycznej – apeluje w swoim felietonie Krzysztof Ziemiec.

Zachęcamy również do lektury „Idziemy” na 23 kwietnia i wcześniejszych numerów tygodnika. 

PODZIEL SIĘ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter