31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tygodnik Idziemy na 22 stycznia - "W jaki Kościół wierzę"

Ocena: 5
267

Tygodnik „Idziemy” na 22 stycznia ukazał się drukiem i w e-wydaniu. Jest do nabycia na stronach: eprasa.pl/news/idziemy oraz egazety.pl.

W najnowszym numerze warto przeczytać:

Czym jest dla mnie Kościół? – O tym, jak rozumieją Kościół i jakie ma znaczenie w ich życiu, opowiadają przedstawiciele różnych grup społecznych, m.in.: muzyk, dziennikarka, inżynier.

W jaki Kościół wierzę? – Kościół katolicki nie jest przedmiotem wiary, ale naszego codziennego doświadczenia. Przedmiotem naszej wiary jest Kościół Chrystusowy. Wierzymy, że on naprawdę istnieje oraz w sposób pełny i nieprzerwany trwa właśnie w Kościele katolickim! – pisze ks. Henryk Zieliński.

Po co Kościołowi prawo? – Po co Kościołowi Kodeks prawa kanonicznego (KPK)? Nie wystarczy Dekalog, Ewangelia i przykazanie miłości? – z ks. prof. Wojciechem Góralskim, kanonistą, w 40-lecie ogłoszenia nowego Kodeksu prawa kanonicznego, rozmawia Irena Świerdzewska.

Kardynał Pell – męczennik oszczerstw – Zmarły niedawno kard. George Pell swoje cierpienia ofiarował m.in. za Kościół, „by trwał w wierze i pomyślności” – pisze o. Dariusz Kowalczyk. 

Z dziadkami do nieba – Od czego są dziadkowie? I jak przekazać młodemu pokoleniu wiarę? – z Kazimierzem Korabem, profesorem socjologii SGGW, prezesem Międzynarodowego Instytutu Edukacji i dziadkiem, rozmawia Monika Odrobińska.

Od marzeń do nawrócenia – Chrystusowy Kościół od początku jest i na zawsze pozostanie jeden! Wyznajemy tę prawdę, ilekroć odmawiamy nicejsko-konstantynopolitańskie Credo. Celem naszego indywidualnego i eklezjalnego nawrócenia jest to, żeby jak najwięcej Chrystusowego Kościoła, a jak najmniej naszych sprawek było w naszych Kościołach i wspólnotach chrześcijańskich. To jest istotą ekumenizmu – przypomina ks. Henryk Zieliński.

Radość tworzenia – Co było dla niego największym wyzwaniem minionego roku? – z Marcinem Styczniem, wokalistą i autorem tekstów piosenek – rozmawia Marta Dybińska. 

Moskwa czy Konstantynopol? – Rosyjskie prawosławie od wieków podporządkowane było władzom państwowym – najpierw carowi, potem bolszewikom, a teraz administracji Władimira Putina. Dla Polski przez kolejne stulecia najważniejsze było to, by prawosławni żyjący na terytorium Rzeczpospolitej nie byli zależni od Moskwy – zauważa Piotr Kościński. 

Koniec z polskim piekłem – Modne jest robienie noworocznych postanowień. Mam nadzieję, że od nowego roku zniknie niechlubny zwyczaj nieustannego krytykowania wszystkiego, co polskie, i poszczególnych Polaków – pisze Kazimierz Dadak.

Człowiek kochający Chrystusa – „Jako pracownik Kurii rzymskiej, miałem możliwość obserwowania z bliska pontyfikatu Benedykta XVI i uczestniczenia w kilku spotkaniach z nim”. Wspomnieniami o papieżu seniorze dzieli się ks. Waldemar Turek. 

Przed Bogiem i historią – 160 lat temu zaczęło się powstanie styczniowe. Obrońcy tego przegranego zrywu przekonują, że jego paradoksalne zwycięstwo polegało na niesieniu polskości przez kolejne pokolenia. Jednym z ludzi-symboli, którym to zawdzięczamy, jest Romuald Traugutt – pisze Ignacy Masny.

W obronie prawdy – Tak jak w międzywojniu i w czasie II wojny światowej osamotniona Polska broniła cywilizacji chrześcijańskiej w starciu z pogańskimi reżimami totalitarnymi, tak dziś, bardzo często również samotnie, bronimy prawdy o tamtym strasznym czasie – zauważa Jacek Karnowski. 

Pozytywne skutki wojny? – Pojednanie między Polakami a Ukraińcami i Litwinami, derusyfikacja Ukrainy – to efekt rosyjskiej agresji – pisze w swoim felietonie Krzysztof Ziemiec. 

Zachęcamy również do lektury „Idziemy” na 15 stycznia i wcześniejszych numerów tygodnika.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter