23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tygodnik Idziemy na 5 września

Ocena: 5
1161

Tygodnik Idziemy na 5 września ukazał się drukiem i w e-wydaniu. Jest do nabycia na stronach: eprasa.pl/news/idziemy oraz egazety.pl.

W najnowszym numerze warto przeczytać:

Źródło i szczyt – „Idea kongresów eucharystycznych narodziła się w XIX-wiecznej Francji i związana jest z postacią Emilii Marii Tamisier (1834–1910). Jako osoba świecka pragnęła ona ożywienia nabożeństwa eucharystycznego, a także przeciwstawiała się narastającym wówczas tendencjom laicyzacyjnym, które szczególnie oddziaływały na ludzi świeckich”. Historię Kongresów Eucharystycznych – opisuje Wojciech Świątkiewicz.

Wiara Bratanków – Jakie znaczenie dla Węgrów ma to, że są gospodarzami Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i czym różni się sytuacja Kościoła na Węgrzech od tej w naszej ojczyźnie, opowiada ambasador Węgier w Polsce dr Orsolya Zsuzsanna Kovács – w rozmowie z ks. Henrykiem Zielińskim.

Kościół na Słowacji – W dniach 12 – 15 września papież Franciszek odwiedzi Słowację, kraj w większości katolicki, przywiązany do religii i tradycji, a jednocześnie bardzo zróżnicowany kulturowo i wyznaniowo. O tym jak wygląda słowacki Kościół i jakie nadzieje wiąże z papieską pielgrzymką – pisze Barbara Wiśniowska.

Taniec na linie – O roli Prymasa Tysiąclecia dla Polski i Europy środkowo-wschodniej z prof. Pawłem Skibińskim rozmawia Barbara Stefańska.

Kongres Nowej Ewangelizacji – W dniach 9-11 września odbędzie się w Łodzi  VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. W jakim celu został zorganizowany i jakie tematy podejmie, mówi rzecznik Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji  o. Michał Olszewski SCJ w rozmowie z Radosławem Molendą.

Krajobraz bez kościołów – „Świątynie buduje się już tylko w Polsce i w tradycyjnych krajach misyjnych, z niewielkimi wyjątkami gdzie indziej. Podczas, gdy w samej archidiecezji warszawskiej czy krakowskiej prowadzona jest obecnie budowa kilku kościołów, tak na przykład w 2019 roku w Niemczech, w skali całego kraju, konsekrowano tylko jeden nowy kościół katolicki w Monachium. O niepokojącym zjawisku znikania z przestrzeni publicznej Krajów Zachodnich budynków sakralnych – pisze Anna Meetschen.

Jezus na białoruskiej granicy – Na to, że nie wolno ulegać reżimowi Łukaszenki i przyczyniać się do eskalacji nieszczęścia, w swoim felietonie zwraca uwagę o. Dariusz Kowalczyk SJ.

Szczucie na Kościół – „Obyśmy nie dali się zaszczuć ludziom, którzy nie mają do zaproponowania nic poza głupawą pustką”  – apeluje w swoim felietonie Jacek Karnowski.

Nowoczesność po Portugalsku – „Proces osłabiania tradycyjnych tendencji w kulturze i społeczeństwie w Portugalii uwidocznił się podczas ostatniego przed pandemią wielkiego zawirowania gospodarczego, jakim był trawiący Portugalię kryzys finansowy z lat 2008-2013”. Etapowi, na którym się teraz znajduje – przygląda się Marcin Zatyka.

Św. Józef, podpora w trudnościach – Jedno z nowym wezwań „Podporo w trudnościach” dodane do Litanii do św. Józefa i jego trafność – opisuje ks. Jacek Stefański.

Ojczyzna – miłość i obowiązek – Ojczyzna dla kard. Stefana Wyszyńskiego to przede wszystkim wspólnota ludzi, naród, żywy organizm, a nie struktura państwowa. „Prymas Tysiąclecia mówił: „Dla nas, po Bogu, największa miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej Ojczyźnie i narodowej kulturze polskiej” – pisze w cyklu „Soli Deo” Anna Rastawicka.

Męczennicy Eucharystii i jedności – W czasie okupacji hitlerowskiej diecezja włocławska straciła 220 kapłanów tj. ponad 50% duchowieństwa. W tej liczbie znaleźli się dwaj kapłani z Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Zamordowani zostali w bestialski sposób w nocy z 23 na 24 maja 1940 r. Historię tych kapłanów –  przypomina Justyna Zacharek.

Zachęcamy również do lektury Tygodnika Idziemy na 29 sierpnia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter