13 sierpnia
sobota
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tygodnik Idziemy na 17 października - "Czas świeckich"

Ocena: 5
1275

Tygodnik Idziemy na 17 października ukazał się drukiem i w e-wydaniu. Jest do nabycia na stronach: eprasa.pl/news/idziemy oraz egazety.pl.

W najnowszym numerze warto przeczytać:

Po myśli Bożej – W jaki sposób wierni świeccy będą włączeni w Synod Biskupów na poziomie Kościoła lokalnego? – odpowiada bp Adrian Galbas SAC, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim.

Czas świeckich w Kościele – W czasach, kiedy pustoszeją kościoły w Polsce i brakuje powołań do kapłaństwa, aktywizują się świeccy. Zakładają nowe wspólnoty modlitewne z głęboką formacją, z siłą świadectwa jak w czasach pierwszych wspólnot chrześcijańskich – zjawisku przygląda się Irena Świerdzewska.

Powrót do normalności – Rozpoczęty proces, który nie najszczęśliwiej nazywa się „Synodem Biskupów” jest krokiem w stronę upodmiotowienia świeckich. Ma to być nie tyle sposób wypracowania jakiegoś dokumentu, ale okazja do wsłuchania się w to, co Duch Święty chce powiedzieć Kościołowi także przez świeckich – zauważa ks. Henryk Zieliński.

Ofiara miłości – Beatyfikacja o. Maksymiliana Marii Kolbego, która odbyła się pół wieku temu w rzymskiej Bazylice Św. Piotra, była wydarzeniem najwyższej rangi w powojennych dziejach Kościoła w Polsce – pisze Wojciech Świątkiewicz.

Kłopoty giganta – Na razie Facebook trzyma się mocno. Żaden monopol nie będzie jednak trwał wiecznie. Jeśli Facebook będzie sprawiał problemy, pojawi się coś nowego. I bardzo możliwe, że już powstało, tylko jeszcze o tym nie wiemy… – pisze Piotr Kościński.

UE ponad prawem?– Jakie skutki będzie miało orzeczenie TK z 7 października, w którym stwierdził niezgodność niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej z polską Konstytucją – opowiada prof. Anną Łabno w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim.

Traktaty czy Konstytucja? – Komisja Europejska wstrzymała rozpatrywanie polskiego wniosku o zatwierdzenie Krajowego Programu Odbudowy, bez którego nad Wisłę nie popłyną pieniądze w ramach unijnego Funduszu Odbudowy – sprawę bada Kazimierz Dadak.

Papież w podziemiach Watykanu – W Grotach Watykańskich Bazyliki św. Piotra możemy podziwiać mozaikę przedstawiającą św. Jana Pawła II. Została wykonana z okazji setnej rocznicy urodzin naszego wielkiego rodaka i odsłonięta w wąskim gronie w jego liturgiczne wspomnienie 22 października zeszłego roku – bliżej przygląda się jej Anna Artymiak.

Batalia o Turów – Polsko-czeski spór o kopalnię węgla brunatnego Turów wydaje się nie mieć końca, choć obie strony od dawna zapewniają, że są bardzo bliskie porozumienia –analizuje Piotr Kościński.

Wyruszyć na Camino – Mówi się, że katolik powinien w ciągu swojego życia odwiedzić trzy miejsca: Grób Pański w Jerozolimie, grób św. Piotra w Rzymie i grób św. Jakuba Większego (Starszego) w Santiago de Compostela – do wyruszenia śladami św. Jakuba  – zachęca Anna Meetschen.

Chrystus – tak. Kościół – nie? – Czy może istnieć wiara bez lub pomimo Kościoła? Co dziś oznacza wierzyć z Kościołem i w Kościół? Różnym postawom i ich możliwym konsekwencjom – przygląda się ks. Przemysław Artemiuk.

Równi i różni –  Zbliżający się Synod ma zaangażować szerokie rzesze wiernych świeckich, być ćwiczeniem wzajemnego słuchania się i wzmacniać wspólną odpowiedzialność za Kościół – pisze Barbara Stefańska.

Zachęcamy również do lektury Tygodnika Idziemy na 10 października

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Sobota, XIX tydzień zwykły
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 13-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter