29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tygodnik Idziemy na 16 stycznia - "Pieniądze Kościoła"

Ocena: 4.9
981

Tygodnik Idziemy na 16 stycznia ukazał się drukiem i w e-wydaniu. Jest do nabycia na stronach: eprasa.pl/news/idziemy oraz egazety.pl.

W najnowszym numerze warto przeczytać:

Jak to robią w Europie? –  Kościół rzymskokatolicki, jak każda instytucja czy organizacja, potrzebuje pieniędzy, by móc funkcjonować. W różnych państwach uzyskuje je w różny sposób, ale podstawowym źródłem są zawsze ofiary wiernych – pisze Piotr Kościński.

Kościół i pieniądze – Niektórzy twierdzą, że rezygnacja z wydatków na Kościół przyniosłaby duże oszczędności w budżecie państwa. Czy to prawda? odpowiada ks. dr hab. Paweł Kaleta prof. KUL w rozmowie z  Agnieszką Domańską.

Po ile Msza? – Nikt z wiernych nie może mieć utrudnień w dostępie do sakramentów z powodu swojego ubóstwa. Drażliwy temat pieniędzy w Kościele podejmuje o. Jacek Salij.

Nie jesteśmy pasożytami –  Księża w Polsce utrzymują się głównie z tzw. stypendiów, czyli ofiar  składanych im przez wiernych przy zamawianiu intencji mszalnych. Każdy ksiądz może zatrzymać dla siebie jednego dnia tylko jedno takie stypendium – przypomina ks. Henryk Zieliński.

Jaki ten ład? – Kto zyska, a kto straci na obowiązującym od 1 stycznia Polskim Ładzie? Z prezydentem Centrum im. Adama Smitha Andrzejem Sadowskim, rozmawia Patryk Lubryczyński.

Kazachstan w ogniu –  Do niespodziewanych, dramatycznych wydarzeń doszło w Kazachstanie. Protesty przeciw podwyżkom cen gazu używanego do odgrzewania mieszkań i do napędu samochodów przerodziły się w zamieszki; są liczni zabici, ranni i tysiące aresztowanych pisze Piotr Kościński.

Między i ponad dźwiękami – Inicjator pierwszego w Polsce kierunku Muzyka kościelna, honorowy obywatel pięciu miast, ale przede wszystkim – wirtuoz organów. Sylwetkę Andrzeja Chorosińskiego przybliża Patryk Lubryczyński.

Co z Wielkim Resetem? – Większość europejskich elit odejście od tradycyjnych źródeł energii traktuje jako nową religię. Koszty realizacji tych idei będą gigantyczne. Kto za to zapłaci? – zastanawia się prof. Kazimierz Dadak.

Z Bogiem przez dzieje –  Z całą pewnością walka z pandemią ponownie zdominuje w tym roku działania polityczno-społeczne prognozuje w swoim felietonie Anna Meetschen.

Snobizm, blaga, ogłupienie –  Stadne uleganie nawet najgłupszym modom można zaobserwować bardziej wśród tzw. elit, niż wśród tzw. ludzi prostych  – zauważa o. Dariusz Kowalczyk SJ.

Porodówki w pandemii – Jak wygląda sytuacja na oddziałach ginekologiczno-położniczych w czasie epidemii? O doświadczeniach mam i personelu medycznego informuje raport Fundacji „Rodzić po Ludzku”. Przygląda się mu Agnieszka Domańska.

Co dobre, a co przyjemne – Roztropność nieodłącznie wiąże się z umiejętnością przewidywania odległych skutków swojego postępowania pisze debiutująca wśród felietonistów „Idziemy” Anna Wardak.

Pamiętne kazania – „Kazania Świętokrzyskie” bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zapisały się na trwałe w historii polskiego kaznodziejstwa. Były głoszone przez trzy kolejne niedziele stycznia w latach 1974-1976 – przypomina Wojciech Świątkiewicz.

Trudne czasy – Jeśli nie zatrzymamy systemu ETS, czeka nas utrata konkurencyjności, nowa fala bezrobocia, i również nowa fala emigracji – prognozuje Jacek Karnowski.

Kolumb misji – Zawdzięczamy mu powstanie Papieskiej Unii Misyjnej. 16 stycznia mija 150 rocznica urodzin bł.  ks. Paulo (Pawła) Manny. Postać przybliża Tomasz Brzustowski.

Niepewna przyszłość – U młodych następuje mocne przewartościowanie. Trzeba odkryć przyczyny i znaleźć odpowiedź zauważa w swoim felietonie Krzysztof Ziemiec.

Zachęcamy również do lektury Tygodnika Idziemy na 9 stycznia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter