5 grudnia
poniedziałek
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

TVP pokaże dokument o polskich męczennikach

Ocena: 0
1923

Zostali zamordowani w Peru w 1991 roku. 5 grudnia zostaną ogłoszeni błogosławionymi. Ojcowie franciszkanie – Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski – zginęli z rąk terrorystów z maoistowskiego ugrupowania "Świetlisty szlak".

2015-11-04 13:51
am / Warszawa (KAI), mz
fot. meczennicy.franciszkanie.pl

TVP przygotowała dokument o polskich męczennikach, który zostanie wyemitowany na antenie telewizyjnej Jedynki 4 grudnia, tuż po "Wiadomościach". Wczoraj w siedzibie TVP, przy udziale rodzin zamordowanych księży, ambasadora Peru w Polsce, kard. Kazimierza Nycza oraz twórców dokumentu, odbył się pokaz przedpremierowy.

Czy po 24 latach od tej tragicznej śmierci są jeszcze pamiętani? Jakimi byli ludźmi? Dlaczego zginęli? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć autor dokumentu, Krzysztof Tadej.

Film jest opowieścią o dwóch polskich zakonnikach zamordowanych w Peru w 1991 roku. Franciszkanie konwentualni o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski w momencie zabójstwa mieli niewiele ponad trzydzieści lat, To fascynująca opowieść i ich ciekawym życiu i trudnej misyjnej działalności. Dokument został zrealizowany przez ekipę Telewizji Polskiej w peruwiańskich Andach oraz w rodzinnych stronach zakonników w Polsce.

– Kiedy wyjeżdża się na misje, trzeba być gotowym na wszystko – te słowa o. Zbigniew Strzałkowski powiedział wyjeżdżając na misję, z której już nie wrócił.

– Cieszę się, że możemy takie filmy produkować, takimi ludźmi się zajmować i takie filmy pokazywać. Film pokazuje, że świętość jest po prostu trwała i taśma filmowa ją utrwala – powiedział podczas przedpremierowego spotkania ks. Rafał Sztejka SJ, szef redakcji katolickiej TVP.

Dokument powstawał przez pół roku. – Film opowiada o wspaniałych, wielkich Polakach. To przykład, że po każdym z nas może zostać dobro, które jest pomnikiem najtrwalszym – powiedział Krzysztof Tadej, autor scenariusza i reżyser filmu. Jak opowiadał, ludzie, których spotkali na miejscu, w Pariacoto, mówili, że polscy misjonarze to dowód na istnienie Boga. – Ludzie wspominają ich zdania, zachowania, które zmieniały ich życie – powiedział autor filmu.

– Trudno mówić po tak pięknym filmie! – dodał po emisji dokumentu metropolita warszawski. – Dziękuję wszystkim, którzy zrobili ten film za to, że tak pięknie przygotowali nas do beatyfikacji, która jest przed nami. Ten obraz, sposób pokazania tych postaci, ich rodzin, całej sytuacji, przygotowuje do tego, czym jest beatyfikacja męczenników, daleko bardziej niż wszystkie listy czy artykuły pisane tylko słowem. Widzimy tu drogę od zabójstwa do tego, co się nazywa śmiercią męczeńską. Bardzo się cieszę, że ten film będzie pokazany w telewizji. On pokazuje także prawdę pierwszych wieków – "krew męczenników posiewem wyznawców", w Peru i pewnie także w Polsce – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

W filmie występują m.in.: s. Berta Hernandez – ostatni świadek porwania zakonników, bp Luis Bambaren – emerytowany biskup, który zaprosił zakonników do pracy w Peru, Franciszka Strzałkowska – matka o. Zbigniewa, która o tych tragicznych wydarzeniach opowiedziała publicznie po raz pierwszy, rodzeństwo o. Tomaszka oraz mieszkańcy wioski Pariacoto.

Zdjęcia do filmu były realizowane w Limie, Chimbote, w Barrace nad Oceanem Spokojnym oraz w parafii Pariacoto.

Dokument "Życia nie można zmarnować" Telewizja Polska wyemituje w piątek 4 grudnia, tuż po "Wiadomościach" TVP. Beatyfikacja męczenników z Pariacoto odbędzie się dzień później, 5 grudnia w Chimbote w Peru. Wraz z oo. Michałem Tomaszkiem i Zbigniewem Strzałkowskim do chwały ołtarzy wyniesiony zostanie także ks. Alessandro Dordi.

Rok produkcji: 2015
Czas nagrania: 54’04''
Producent: Telewizja Polska SA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Poniedziałek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter