28 maja
czwartek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Troska o pamięć i tożsamość

Ocena: 5
1480

Jeżeli chcemy być dziećmi Boga, odpowiedzialnymi patriotami, prawdziwymi Europejczykami – musimy nauczyć się mądrze kształtować naszą miłość. To właśnie w tym zadaniu służy pomocą Radio Maryja i wszystkie stojące obok niego, gotowe do pomocy środki przekazu – mówił w homilii podczas Mszy Świętej dziękczynnej za 26-lecie działalności Radia Maryja ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering.

fot. ks. Julian Głowacki

Biskup Mering przewodniczył 2 grudnia w Toruniu Mszy Świętej w toruńskiej hali widowiskowo-sportowej. Msza stanowiła główny punkt obchodów 26-lecia działalności Radia Maryja. W homilii biskup włocławski przypominał m.in. o dziełach rozpoczętych przez o. Tadeusza Rydzyka i jego współpracowników, podejmowane w Radiu Maryja, Telewizji Trwam, Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, Instytucie „Pamięć i Tożsamość” oraz w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, za które dziękowano podczas jubileuszowej Mszy Świętej. Podkreślał, że te media i instytucje wciąż przypominają nauczanie św. Jana Pawła II, którego nie pamięta współczesna młodzież, a także prowadzą codzienną działalność katechetyczną i ewangelizacyjną, konieczną w życiu społecznym. Podkreślał też, że ta działalność, polegająca m.in. na przybliżaniu słuchaczom orędzia o Bożym Miłosierdziu i włączaniu ich w codzienną modlitwę różańcową i brewiarzową, jest niezwykle ważną misją, za którą składane jest dziękczynienie.

– To ich brak [działalności katechetycznej i ewangelizacyjnej] sprawia, że nieraz kłamstwo i cynizm zdają się w życiu silniejsze od prawdy, dobra i solidności. Dziękujemy za budzenie miłości do ojczyzny, za trudną sztukę uczenia służby ojczyźnie, za przedstawianie prawdziwej jej historii. Dziękujemy za nieustępliwa troskę o kulturę i narodowe dziedzictwo, za pamięć o dziełach wzniosłych, trudnych i pięknych – mówił bp Mering, jako przykład podając postaci Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

Kaznodzieja mówił też o powinnościach Polaków, którzy chcą właściwie kształtować swoją tożsamość obywatelską i europejską i o pomocy, jaką niesie w tym zakresie Radio Maryja. Zwrócił uwagę, że podstawową misją i powodem do dziękczynienia jest ułatwianie spotkania człowieka z Bogiem, czego podejmuje się Radio Maryja i pozostałe instytucje. – To ważne, czego człowiek nauczy się kochać. Bo, jak pisał wielki filozof i średniowieczny mistyk nadreński kard. Mikołaj z Kuzy: co człowiek ukocha, tym się staje. Jeżeli ukocha Boga, ma prawdziwą szansę na przebóstwienie samego siebie – przypomniał. Na zakończenie zawierzył współpracowników i słuchaczy Radia Maryja opiece Matki Bożej.

Wraz z bp. Meringiem Mszę Świętą koncelebrowało 14 biskupów, a wśród nich bp Viktors Stulpinis z diecezji lipawskiej na Łotwie. W Eucharystii wzięli także udział przedstawiciele rządu: szefowa KPRM Beata Kempa, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki, a także przedstawiciele władz samorządowych i miejskich na czele z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim oraz licznie zebrani słuchacze i sympatycy Radia Maryja i Telewizji Trwam.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Piątek, VII Tydzień Wielkanocny
+ Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 25,13-21;Ps 103,1b-2.11-12.19-20b;J 21,15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter