11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Troska o pamięć i tożsamość

Ocena: 0
539

Jeżeli chcemy być dziećmi Boga, odpowiedzialnymi patriotami, prawdziwymi Europejczykami – musimy nauczyć się mądrze kształtować naszą miłość. To właśnie w tym zadaniu służy pomocą Radio Maryja i wszystkie stojące obok niego, gotowe do pomocy środki przekazu – mówił w homilii podczas Mszy Świętej dziękczynnej za 26-lecie działalności Radia Maryja ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering.

fot. ks. Julian Głowacki

Biskup Mering przewodniczył 2 grudnia w Toruniu Mszy Świętej w toruńskiej hali widowiskowo-sportowej. Msza stanowiła główny punkt obchodów 26-lecia działalności Radia Maryja. W homilii biskup włocławski przypominał m.in. o dziełach rozpoczętych przez o. Tadeusza Rydzyka i jego współpracowników, podejmowane w Radiu Maryja, Telewizji Trwam, Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, Instytucie „Pamięć i Tożsamość” oraz w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, za które dziękowano podczas jubileuszowej Mszy Świętej. Podkreślał, że te media i instytucje wciąż przypominają nauczanie św. Jana Pawła II, którego nie pamięta współczesna młodzież, a także prowadzą codzienną działalność katechetyczną i ewangelizacyjną, konieczną w życiu społecznym. Podkreślał też, że ta działalność, polegająca m.in. na przybliżaniu słuchaczom orędzia o Bożym Miłosierdziu i włączaniu ich w codzienną modlitwę różańcową i brewiarzową, jest niezwykle ważną misją, za którą składane jest dziękczynienie.

– To ich brak [działalności katechetycznej i ewangelizacyjnej] sprawia, że nieraz kłamstwo i cynizm zdają się w życiu silniejsze od prawdy, dobra i solidności. Dziękujemy za budzenie miłości do ojczyzny, za trudną sztukę uczenia służby ojczyźnie, za przedstawianie prawdziwej jej historii. Dziękujemy za nieustępliwa troskę o kulturę i narodowe dziedzictwo, za pamięć o dziełach wzniosłych, trudnych i pięknych – mówił bp Mering, jako przykład podając postaci Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 50 (636), 10 grudnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły