24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

JP2 - rozmowa o śmierci, to tak naprawdę rozmowa o jakości życia

Ocena: 4.75
767

W tygodniu okalającym 2 kwietnia, dniu rocznicy śmierci Jana Pawła II, Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do „Rozmowy o przemijaniu”. Rozmowy trudnej, głębokiej i wielowątkowej, ale też takiej, która daje nadzieję, bo rozmowa o śmierci, to tak naprawdę rozmowa o jakości życia. To rozmowa zarówno o tych, którzy odeszli, jak i o tych, którzy opłakują stratę. W ramach projektu, od 31 marca w mediach społecznościowych instytucji (Facebook oraz Youtube), jest prezentowany cykl podcastów, publikacje oraz film poświęcony różnym aspektom śmierci.

Choroba, cierpienie i w końcu śmierć, to niezbywalne elementy naszego życia. To uniwersalne doświadczenie egzystencjalne, które zrównuje wszystkich umierających, bez względu na status społeczny, pochodzenie i wyznawaną, lub nie, wiarę. To w końcu smutek bliskich, którzy muszą zmierzyć się ze stratą i dojmującym poczuciem pustki, przeżyć je i z czasem zaakceptować, by dalej żyć.

"Widzimy taką potrzebę, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii i koszmaru wojny, kiedy temat śmierci, choć wszechogarniający, jest często sprowadzany do czysto statystycznego wymiaru i chłodnych kalkulacji" – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. "Tymczasem jego istota, jako autentycznego, wspólnotowego przeżycia, które ma elementarne znaczenie w kulturze, społeczeństwie i życiu osoby jest spychana na margines publicznego dyskursu" – dodaje.

Jak podkreślają eksperci i ekspertki zaproszeni do projektu, śmierć ma niezwykle ważny wymiar wspólnotowy. Wyraża się on nie tylko w rytuałach, ale także w tym, że w śmierci i żałobie niezmiernie ważna jest bliskość, czułość, obecność, rozmowa, „małe/wielkie” gesty miłości. A tym, co pomaga nam przejść przez doświadczenie straty, jest żywa relacja z najbliższymi.

W tygodniu poprzedzającym datę 2 kwietnia Centrum Myśli pogłębi temat śmierci w kontekście indywidualnym i wspólnotowym za pomocą filmu i podcastów publikowanych w swoich kanałach Youtube oraz Facebook. Wśród zamieszczonych materiałów, znajdą się:

1.    Filmy i podcast Pawła Kęski z udziałem Pawła Grabowskiego, doktora nauk medycznych, bioetyka, poety i pisarza, ale przede wszystkim założyciela i prezesa Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza na Podlasiu. Tematem rozmowy jest śmierć, która nie tylko może nam się jawić jako agresor brutalnie przecinający nić życia, ale też jako ostatni z miliona życiowych kroków, który sięgając w wieczność napełnia egzystencję przedziwnym sensem. Różnicę między lękiem a nadzieją wyznacza samo życie, rodzinne relacje, wiara, a w końcu wrażliwa obecność bliźniego na ostatnim etapie drogi.

2. Podcasty prowadzone przez Marcina Nowaka: Rozmowa z Aleksandrą Kurowską-Susdorf, autorką książki „Oswoić śmierć. Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych”. Czym jest śmierć i dlaczego nie potrafimy o niej rozmawiać? Jak myśleć o śmierci pomimo lęku przed nią? Gdzie jest miejsce na starość we współczesnej kulturze? Rozmowa z o. Hieronimem Kaczmarkiem OP o śmierci i nadziei z punktu widzenia chrześcijaństwa. Skoro Bóg jest dobry, to skąd bierze się cierpienie i tragiczna śmierć? Czy śmierć jest karą za grzechy? Czy, biorąc pod uwagę upływ czasu, śmierć Jana Pawła II czegoś nas nauczyła? Rozmowa z Ewą Chalimoniuk, psychoterapeutką związaną z Laboratorium Psychoedukacji, współautorką książki „Życie zmienia się, ale nie kończy” na temat żałoby i jej kolejnych etapach.

3.    Publikacja w portalu jp2online.pl: „Śmierć papieża. Odchodzenie Jana Pawła II w oczach Polaków” poświęcona analizie socjologicznej i odpowiedzi na pytanie, kim był Jan Paweł II dla Polaków. Przedstawienie kolejnych faktów poprzedzających śmierć papieża widzianych przez pryzmat ówczesnych mediów. Zachowania i poglądy przedstawicieli różnych grup wiekowych/wyznaniowych/środowiskowych w momencie ogłoszenia śmierci, opracowane na podstawie sond ulicznych i wspomnień.

Więcej na stronie centrumjp2.pl

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter