29 września
piątek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Radio Warszawa - dobrze słuchać

Ocena: 0
907

Chcemy być blisko słuchaczy i sprawić, by w każdym dniu mogli znaleźć u nas przystań. - mówi ks. dr. Mariusz Wedziuk, dyrektor redaktor naczelny Radia Warszawa, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. arch. Radia Warszawa

Czym są podyktowane gruntowne zmiany wizerunkowe i programowe w Radiu Warszawa?

Przełomowe, największe od 12 lat zmiany, podyktowane są przede wszystkim troską o słuchaczy. Chcemy im towarzyszyć i dla nich zmieniać się tak, jak zmieniają się ich potrzeby. Nowością jest pasmo poranne od poniedziałku do piątku w godz. 7.00–10.00 „Poranek z Radiem Warszawa. Budzimy stolicę i okolicę”. Dotychczas nie mieliśmy własnego poranka, korzystaliśmy z zewnętrznej produkcji. Teraz sami zagospodarowujemy czas antenowy, tworząc audycję o charakterze społeczno-religijnym prowadzoną przez naszych doświadczonych dziennikarzy: Ewę Pietrzak, Jarosława Wydrę, Janusza Zalewskiego. Wydawcą poranka jest Małgorzata Kurzajewska-Zarinah. Składają się na niego trzy rozmowy, pierwsza na tematy lokalne – „Na bieżąco/Tu i teraz”; główna rozmowa na tematy społeczno-religijne – „Rozmowa poranka/Gość poranka” oraz w formie poradnikowej na tematy dotyczące codziennego życia – „Porannik/Poranny poradnik”. Lokalne serwisy i wiadomości z życia Kościoła przygotowujemy sami. W programie jest „Przegląd dobrych wiadomości”, jakich dzisiaj brakuje w mediach.

 

Jak odzwierciedlane jest życie diecezji i parafii?

Wprowadziliśmy w nowej ramówce „Przystanek parafia”. Kilka razy dziennie, od poniedziałku do piątku, z jednej parafii prezentujemy krótkie nagrania z udziałem parafian, księży, w których mówią, czym żyje ich wspólnota; prezentujemy ciekawostki o parafii, rozmowy z aktywnymi parafianami. Na zakończenie tygodnia, w niedziele o godz. 20.00, Ewa Pietrzak prowadzi dłuższą rozmowę z przedstawicielami parafii. Modlitwę różańcową o godz. 21.30 z radiowego studia prowadzą wspólnoty działające w tej parafii.

 

Radio Warszawa towarzyszy słuchaczom w codziennej modlitwie. Jak mogą się w nią włączać?

Wiele osób, zwłaszcza samotnych, chce uczestniczyć w modlitwie wspólnotowej. Codziennie transmitujemy Mszę św., Koronkę do Bożego Miłosierdzia z Łagiewnik i z Warszawy, Apel Jasnogórski z Częstochowy. Zapraszamy słuchaczy do wspólnej modlitwy różańcowej na antenie Radia o godz. 21.30. Można łączyć się telefonicznie, żeby odmawiać dziesiątki Różańca, wcześniej składać intencje, które dotychczas były zgłaszane do Koronki do Bożego Miłosierdzia.

 

Jak zmienił się układ pasm w ciągu dnia?

W nowej odsłonie mamy cztery pasma. Rozpoczynamy dzień o godz. 5.55. Po radiowym poranku drugie pasmo „Kawa na wynos” w godz. 10.00–14.00 prowadzi Katarzyna Supeł-Zaboklicka, trzecie pasmo z podziałem na „Popołudnie z Radiem Warszawa” oraz „W rytmie miasta” prowadzi nasz nowy prezenter Michał Łopaciński, czwarte pasmo „Wieczór w dobrej atmosferze” – Wojciech Dąbrowski. W godz. 22.00–5.55 jest tzw. „Dobra noc z Radiem Warszawa”, pasmo animowane komputerowo.

 

Jakie macie nowe stałe cykle obok tych, które powróciły po wakacyjnej przerwie?

Wśród nowości są „Ludzkie pytania o wiarę”. W czasach kiedy potrzebna jest katecheza dorosłych, każdego dnia eksperci, teolodzy w rozmowie z Katarzyną Supeł-Zaboklicką tłumaczą podstawowe zagadnienia dotyczące prawd wiary. Z historykami w poniedziałki o godz. 20.00 w audycji „Historii nie mierzą zegary” rozmawia Karolina Stachacz-Bartosik. Z różnymi wspólnotami i ruchami w Kościele zaznajamia słuchaczy we wtorki o godz. 20.00 Randa Ombach. Audycję publicystyczną na tematy bieżące „Zdaniem Kościoła” prowadzi we środy o godz. 20.00 Katarzyna Supeł-Zaboklicka. Ciekawa audycja jest prowadzona we środy o godz. 22.05 przez Pawła Zuchowicza – „Ślubuję Ci miłość. Radiowy kurs małżeński”. Wychodzimy naprzeciw potrzebie permanentnej formacji małżonków. Z kolei w soboty po godz. 10.00 i w niedziele po godz. 8.00 w podróż po miejscach, do których pielgrzymujemy, zabiera słuchaczy Małgorzata Kurzajewska-Zarinah.

 

Czy konieczna była zmiana loga Radia?

Nowe logo oddaje nowy charakter Radia Warszawa. Chcemy być otwarci, przyjaźni w odbiorze dla każdego słuchacza, mieszkającego w Warszawie i okolicach, można nas słuchać też przez internet na całym świecie. Nowe kolory – zielony i niebieski – odzwierciedlają bliskie nam wartości, poszukiwanie w świecie dobra, prawdy i piękna. Podkreślają też otwartość Radia na zmiany oraz umiejętność wsłuchiwania się w głos słuchaczy. Ważną zmianą jest szata muzyczna, co Radio zawdzięcza szefowi muzycznemu, Piotrowi Krasuskiemu. Mamy też nową, muzyczną oprawę identyfikacyjną.

Nowe hasło Radia, nowy tzw. liner „Dobrze słuchać” oddaje charakterystykę naszej stacji, która chce towarzyszyć słuchaczom w drodze, podczas wykonywania codziennych obowiązków, w pracy, a także w momentach, kiedy chcą odpocząć od codziennego zgiełku i szybkiego tempa życia.

Chcemy być blisko słuchaczy i sprawić, by w każdym dniu mogli znaleźć u nas przystań i odpocząć chwilę, co nam przyświecało w tworzeniu hasła: „Dobrze słuchać”. Dobra muzyka, dobre audycje sprawiają, że naprawdę dobrze jest słuchać Radia Warszawa. Większość audycji po emisji można odsłuchać na stronie internetowej w podcastach. Jesteśmy w serwisach: Spotify, YouTube, w mediach społecznościowych: Facebook, Twitter, Instagram. Tam, gdzie gromadzą się ludzie, tam trzeba być z katolickim przekazem medialnym. Zapraszamy na www.radiowarszawa.com.pl, gdzie zamieszczone są wszystkie zmiany programowe.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Piątek, XXV Tydzień zwykły - święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie
i wszyscy słudzy pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter