28 listopada
sobota
Leslawa, Zdzislawa, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przyjaciołom z KAI

Ocena: 0
295

Dwadzieścia pięć lat ciężkiej pracy na okrągło, także w niedziele i święta, tysiące depesz i reportaży, wywiadów i analiz, bez których dziennikarze mediów nie tylko katolickich mieliby znacznie trudniejszą sytuację, o ile w ogóle daliby radę nadążać za niezliczoną liczbą wydarzeń w świecie Kościołów, religii i kultur.

fot. BP KEP

Dość powiedzieć, że w elektronicznym archiwum KAI znajduje się 316 tys. tekstów! Katolicka Agencja Informacyjna – powołana w odpowiedzi na potrzeby mediów katolickich, przy aktywnym wsparciu nieżyjących już biskupów Jana Chrapka i Józefa Życińskiego – świętuje ćwierćwiecze istnienia. Od początku jej prezesem i redaktorem naczelnym jest Marcin Przeciszewski, który stał też na czele prowadzonych przez KAI biur prasowych wszystkich papieskich pielgrzymek tego dwudziestopięciolecia, nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie.

Zespół KAI, choć niezbyt liczny, daje radę: wydał niezbędne dziś w naszej dziennikarskiej pracy informatory i leksykony, m.in. „Kto jest kim w Kościele” czy „Leksykon zakonów w Polsce”. Organizował wielkie debaty, w czasie których z udziałem wybitnych ekspertów dyskutowano o zadaniach Kościoła wobec polskiej akcesji do Unii Europejskiej i szerzej o roli chrześcijan w UE, ale też na wiele innych. Debaty KAI dotykały najważniejszych problemów, jakie w danym momencie domagały się rozmowy. Od 2004 r. KAI współtworzy Zjazd Gnieźnieński, ważne forum dyskusji ludzi wiary z Polski i zagranicy.

KAI pokazał, poprzez trwający wiele lat konkurs „Proboszcz Roku”, dziesiątki nietuzinkowych kapłanów oddanych Panu Jezusowi i swoim parafianom, z którymi zmieniali świat na lepszy, zakładali szkoły i przedszkola, wydawali gazety, organizowali pomoc i zbierali krew. Konkurs promował dobro wspólne na wielką skalę i był rewelacją w mediach, nie tylko katolickich.

KAI prowadzi nie tylko profesjonalne serwisy dla mediów, ale też popularny portal informacyjny eKai.pl, gdzie każdy poszukujący wiedzy z życia Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych w RP znajdzie rzetelny przekaz. Od 25 lat redagowane przez KAI kolorowe „Życie Kościoła” wypełnia gabloty i tablice w parafiach, szkołach i innych placówkach.

Ciągle w ruchu, ciągle w pracy, z mikrofonem i komputerem – nasi koleżanki i koledzy z KAI są wszędzie. Ad multos annos!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 listopada

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Bo Pan jest Bogiem wielkim.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 22,1-7;Ps 95,1-7c; Łk 21,34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter