13 sierpnia
sobota
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezent na stulecie

Ocena: 0
846

Osiemnastego maja mija sto lat od urodzenia Karola Wojtyły. Nowy portal jp2online.pl – wirtualna baza dokumentów i wiedzy o Janie Pawle II – w sposób całościowy przybliża postać papieża Polaka kolejnym pokoleniom.

W różnych zakątkach globu – od Ameryki Południowej po Filipiny – na słowo „Polska” pierwsze skojarzenie jest oczywiste: Jan Paweł II. Dla ludzi z wielu krajów i dla rodaków w czasie pontyfikatu papież z Polski był mocnym punktem odniesienia. Jednakże po 15 latach od jego śmierci dorosło już nowe pokolenie, które go nie pamięta. Toczy się także publiczna debata na temat dziedzictwa pontyfikatu Jana Pawła II.

Aby w sposób rzetelny odnieść się do spuścizny papieża Polaka, po pierwsze potrzebne jest głębsze poznanie jego życia i nauczania. Choć w internecie można znaleźć sporo wartościowych treści dotyczących Jana Pawła II, to wiedza o nim w sieci jest dość rozproszona i niepełna. Brakuje również łatwego dostępu do zdjęć i multimediów, często z powodu kosztownych licencji lub niejasnych praw autorskich. Nie mówiąc już o tym, że w internecie krąży sporo cytatów przypisywanych Janowi Pawłowi II, nieopatrzonych źródłem, których wiarygodność jest co najmniej wątpliwa.

Naprzeciw tej sytuacji wyszło Centrum Myśli Jana Pawła II, już kilka lat temu uruchamiając przedsięwzięcie polegające na lokalizowaniu materiałów źródłowych związanych z postacią Karola Wojtyły/Jana Pawła II, porządkowaniu tej wiedzy i następnie udostępnieniu jej szerokiej publiczności. Zaproszenie do współpracy skierowane przez Centrum przyjęły instytucje państwowe i kościelne, takie jak: Instytut Pamięci Narodowej, Archiwa Państwowe, Archidiecezja Warszawska, Polskie Radio i inne, które przekazały swoje materiały archiwalne do opracowania i udostępnienia pod adresem jp2online.pl. Już 18 maja zostanie otwarty portal JP2online, poprzez który internauci będą mieli dostęp do źródłowych materiałów – np. nagrań audio homilii ze wszystkich pielgrzymek do Polski czy dokumentów archiwalnych. Będzie można posłuchać papieskich przemówień, zobaczyć nieznane fotografie i nagrania wywiadów ze świadkami pontyfikatu, a nawet zapoznać się z dokumentami pokazującymi, jak komunistyczne służby inwigilowały bp. Karola Wojtyłę.

JP2online stanowi wiarygodny punkt odniesienia dla wszystkich poszukujących wiedzy i materiałów o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II i największą dostępną internetową bazę tych materiałów dla wszystkich zainteresowanych jego osobą i nauczaniem: nauczycieli, katechetów, dziennikarzy, naukowców i innych. Będą oni mogli pobrać niektóre materiały i wykorzystać je w projektach o charakterze niekomercyjnym.

Integralną część portalu stanowi multimedialny biogram – narzędzie, które w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem animacji, materiałów audio i wideo oraz fotografii, przybliża internautom życie Karola Wojtyły w kontekście osób, wydarzeń historycznych, miejsc, które go ukształtowały. Bardziej zainteresowani znajdą w biogramie pogłębione artykuły na temat różnych okresów jego życia. Kolejne rozdziały tego bogatego życiorysu odsłaniane będą w Roku Jana Pawła II w dwóch etapach: od maja do października br.

Również materiały na jp2online.pl będą stale uzupełniane, a portal sukcesywnie będzie wzbogacał się o nowe treści i dokumenty – w pierwszej kolejności o teksty papieskiego nauczania – a także pojawi się moduł edukacyjny. Już od początku będzie dostępna również wersja anglojęzyczna; trwają już prace nad kolejnymi wersjami językowymi: hiszpańską i ukraińską.

JP2online przenosi postać papieża Polaka z przeszłości w teraźniejszość, sprawia, że Jan Paweł II staje się bardziej dostępny i obecny w naszych czasach. W dodatku w kontekście pandemii i braku możliwości spotkania się i świętowania razem portal okazał się tym istotniejszym elementem uczczenia stulecia urodzin Karola Wojtyły.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Sobota, XIX tydzień zwykły
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 13-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter