18 sierpnia
czwartek
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szefowie mediów katolickich o rocznicy chrztu

Ocena: 0
1462

Abp Stanisław Gądecki rozmawiał 3 lutego w Poznaniu z szefami mediów katolickich o przygotowaniach do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

2016-02-03 21:07
msz / Poznań (KAI), mz
fot. arch. xHZ

− Dzisiejsze spotkanie ma być zachętą do jak najszerszego przedstawiania jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Zależy nam na tym, by media katolickie podjęły temat, który niby jest znany, ale nie bardzo żywo odczuwany − powiedział do zgromadzonych dziennikarzy metropolita poznański.

W spotkaniu z abp. Gądeckim w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupów poznańskich uczestniczyli m.in. ks. Jan Ołdakowski (Polskie Radio), ks. Rafał Sztejka (TVP), o. Tadeusz Rydzyk (Radio Maryja, Telewizja Trwam), ks. Marek Gancarczyk ("Gość Niedzielny"), Lidia Dutkiewicz ("Niedziela"), ks. Maciej Kubiak (Radio Emaus), ks. Mirosław Tykfer ("Przewodnik Katolicki"), ks. Henryk Zieliński ("Idziemy") i Marcin
Przeciszewski (KAI), a także rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Przewodniczący KEP podkreślił, że jubileusz 1050-lecia chrztu ma swoje uzasadnienie w jubileuszach biblijnych, ważny jest również z punktu widzenia społecznego. − Dorastająca dziś młodzież nie ma już w pamięci tego, co się wydarzyło w 1966 r. i nie odnajduje tego na lekcjach historii, dlatego trzeba mocno przypominać te wydarzenia w każdym pokoleniu − zaznaczył metropolita poznański. Przypomniał również o ogólnopolskim programie duszpasterskim, który był prowadzony przez pięć lat po to, by umocnić tożsamość chrzcielną w każdej parafii oraz o materiałach mówiących o wpływie tego wydarzenia na dzieje naszej ojczyzny, dzieje kultury materialnej, kultury duchowej, wymiarze religijnym, jak również o Millennium chrztu obchodzonego w 1966 roku.

− Warto podkreślić obecnie szczególny związek zaangażowania państwa i Kościoła w przygotowanie jubileuszu, ponieważ chrzest w 966 r. był wydarzeniem religijnym i państwowotwórczym − zauważył abp Gądecki. Zwrócił uwagę, że dzisiaj państwo chętnie podejmuje współpracę na polu przygotowania 1050-lecia jubileuszu chrztu Polski i nie powtarza się sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia 50 lat temu, w 1966 r.

Ks. Krzysztof Ołdakowski zauważył, że chrzest Polski przypomina nam o tożsamości. − Przypomnienie tego wydarzenia jest bardzo istotne nie po to, by restytuować zwyczaje z przeszłości, ale żeby nawiązywać żywy dialog z ideałami, które stanowią podstawę naszego istnienia − powiedział redaktor naczelny Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia. Zwrócił uwagę, że jubileusz ma wiele aspektów, ale „jako ludzie wierzący interesujemy się przede wszystkim aspektem egzystencjalno-duchowym, bo to jest też okazja, by przypomnieć sobie o swoim chrzcie”. − Chrzest pozostaje wciąż aktualną propozycją na życie i dla wielu ludzi wierzących jest też takim nierozpakowanym prezentem do odkrycia − stwierdził ks. Ołdakowski.

Ks. Rafał Sztejka SJ, podkreślił, że jubileusz jest dużym wyzwaniem dla mediów. − Media mogą i powinny przypomnieć tajemnicę chrztu, ponieważ w tym sakramencie otrzymujemy łaskę, która otwiera nam drogę do królestwa niebieskiego i łaskę bycia dziećmi Bożymi − stwierdził kierownik redakcji programów katolickich TVP. W jego opinii media powinny pokazać aspekt historyczny, przypomnieć decyzję Mieszka i poważne konsekwencje, jakie się z nią wiązały. Polska nie tylko zmieniła się w wymiarze społecznym, kulturowym, dzięki przyjęciu chrztu Polska zaczęła rozwijać się gospodarczo, ekonomicznie. − Wielkim zadaniem mediów jest też przypomnienie jubileuszu sprzed 50 lat, Polska nie była wtedy wolnym krajem. Pod przewodnictwem prymasa Wyszyńskiego Polacy przypominali sobie tajemnicę chrztu, a z drugiej strony władze przeszkadzały w tych obchodach, utrudniały ich celebrację, nie wpuszczając np. papieża do Polski − przypomniał ks. Sztejka.

− Traktujemy ten jubileusz jako możliwość podjęcia głębszej refleksji na temat decyzji Mieszka I, nie ograniczając się tylko do centralnych obchodów 14-16 kwietnia, choć oczywiście są one bardzo ważne. Chcemy w tym roku przeżyć chrześcijańską refleksję jako wspólnota narodowa, co zrobiliśmy z tym ważnym religijnym dziedzictwem, które zaczęło się 1050 lat temu − powiedział Przemysław Terlecki, koordynator obchodów.
Zwrócił uwagę, że w obchody jubileuszu włączyły się różne instytucje kultury, jak m.in. Brama Poznania ICHOT, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci na Ostrowie Tumskim, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Biblioteka UAM, Teatr Muzyczny w Poznaniu. Niezwykle ciekawie zapowiada się wystawa, która zostanie otwarta 8 kwietnia w Muzeum Narodowym w Poznaniu. − Ekspozycja będzie prezentować niepokazywane dotąd eksponaty z polskich kościołów i placówek kulturalnych. Wśród unikalnych zabytków z pierwszych wieków chrześcijaństwa znajdzie się np. włócznia św. Maurycego − zaznacza Terlecki.

Koordynator podkreśla, że organizatorom jubileuszu zależy, by nie było to tylko święto Wielkopolan, ale wszystkich Polaków oraz by hasło towarzyszące temu wydarzeniu „Gdzie chrzest, tam nadzieja” pozostało w Polakach na dłużej.

− Miejscem, gdzie zapraszamy wszystkich do świętowania, jest INEA Stadion w Poznaniu. 16 kwietnia przed południem odbędzie się na nim Eucharystia z chrztem dorosłych i posłaniem, a wieczorem tego dnia będzie można obejrzeć musical „Jesus Christ Superstar”, który przygotowuje Teatr Muzyczny w Poznaniu − zaznacza Terlecki.

Podkreśla, że ruszyły już zapisy na te wydarzenia. − Aby wziąć udział w wydarzeniach, które będą miały miejsce na stadionie, trzeba wypełnić odpowiedni dla grup lub osób indywidualnych formularz zamieszczony na stronie www.stadion2016.pl. Tylko w ten sposób mogą zgłaszać się tak grupy, jak i osoby indywidualne − mówi koordynator.

Jubileusz chrztu Polski w Poznaniu przygotowują archidiecezja poznańska, Narodowe Centrum Kultury, Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Miasto Poznań.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpnia

Czwartek, XX tydzień zwykły
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 1-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter