20 lutego
czwartek
Leona, Ludomira, Zenobiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ostatni tekst zaginionego dziennikarza: świat arabski potrzebuje wolnych ponadnarodowych mediów

Ocena: 0
281

Świat arabski potrzebuje wolnych, ponadnarodowych mediów, swojego Radia Wolna Europa, bo bez nich nigdy tam nie zapanuje demokracja - napisał w ostatnim, opublikowanym w czwartek tekście dla "Washington Post" zaginiony saudyjski dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi.

fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Gazeta, w której od ponad roku publikował Chaszodżdżi, otrzymała artykuł od jego tłumacza w dzień po zaginięciu dziennikarza 2 października. Redakcja wstrzymała się z publikacją, licząc, że Chaszodżdżi wróci i będą w stanie uzgodnić z nim drobne poprawki edytorskie. Ponieważ jest niemal pewne, że dziennikarz nie żyje, opublikowała w czwartkowym wydaniu tekst w oryginalnej wersji.

Chaszodżdżi zwraca uwagę, że według tegorocznym rankingu Freedom House tylko w jednym arabskim państwie - Tunezji - panuje wolność, trzy kolejne sklasyfikowano jako częściowo wolne, zaś całą resztę - jako, kraje, w których wolności nie ma. 

"W rezultacie Arabowie żyjący w tych państwach są niedoinformowani lub źle poinformowani. Nie są w stanie właściwie odnieść się, ani tym bardziej dyskutować publicznie o sprawach, które dotykają region i ich codzienne życie. Państwowa narracja zdominowała publiczną psyche i choć wielu w nią nie wierzy, wyraźna większość populacji pada ofiarą tej fałszywej narracji. Niestety, ta sytuacja zapewne się nie zmieni" - napisał Chaszodżdżi.

Podkreślił, że nadzieja, jaką przyniosła arabska wiosna w 2011 roku szybko zgasła, a milczące przyzwolenie świata na uciszanie dziennikarzy przez władze, tylko zachęciło władze do wprowadzania jeszcze większej kontroli czy aresztowań i w efekcie sytuacja jeśli chodzi o wolność mediów jest dziś w niektórych krajach nawet gorsza niż wcześniej.

"Świat arabski stoi dziś w obliczu własnej wersji żelaznej kurtyny, nałożonej nie przez zewnętrznych aktorów, lecz przez własne siły trzymające władze. Podczas zimnej wojny Radio Wolna Europa, które z czasem wyrosło na kluczową instytucję, odgrywało istotną rolę w pojawieniu się i podtrzymywaniu nadziei na wolność. Arabowie potrzebują czegoś podobnego" - przekonywał saudyjski dziennikarz.

"Arabski świat potrzebuje współczesnej wersji starych transnarodowych mediów, aby obywatele mogli być poinformowani o globalnych wydarzeniach. Co więcej, musimy dostarczyć platformy dla arabskich opinii. Poprzez stworzenie niezależnego międzynarodowego forum, odciętego od wpływów nacjonalistycznych rządów rozsiewających nienawiść za pomocą propagandy, zwykli ludzie w krajach arabskich będą mogli odnieść się do problemów strukturalnych, w obliczu których stoją ich społeczeństwa" - napisał.

Chaszodżdżi na łamach "Washington Post" wielokrotnie krytykował władze swojego kraju za łamanie praw człowieka. Zaginął 2 października po wejściu do saudyjskiego konsulatu w Stambule, gdzie miał załatwiać formalności związane ze swoim ślubem. Jak podejrzewają władze Turcji, w konsulacie został zabity, a jego ciało rozczłonkowano i wywieziono z budynku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lutego

Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem
Dziś w Kościele: czwartek, VI tydzień zwykły wsp. dowolne św. Zenobiusza, prezbitera i męczennika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 2, 1-9; Ps 34, 2-7; Mk 8,27-33
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -