22 marca
piątek
Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nagroda Pulitzera za serię artykułów o prezydencie USA

Ocena: 0
319

Dziennikarz "Washington Post" David Fahrenthold znalazł się wśród tegorocznych laureatów prestiżowej Nagrody Pulitzera za serię artykułów o działalności charytatywnej obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Wyniki ogłoszono w poniedziałek w Nowym Jorku.

Redakcja "New York Daily News": dziennikarka śledcza Sarah Ryley świętuje zdobycie Nagrody Pulitzera. Fot. PAP/EPA/JEFFERSON SIEGEL / HANDOUT

Fahrenthold ujawnił, że "wiele deklaracji dotyczących działalności filantropijnej, jakie Trump wygłaszał przez lata, było przesadzonych, a często wcale nie chodziło o działalność filantropijną" – napisał dziennik na swojej stronie.

Dziennikarz "WP" odkrył m.in., że Trump wydał 20 tys. dolarów, które należały do jego fundacji charytatywnej, na własny portret.

Teksty Fahrentholda zostały nagrodzone w kategorii "informacje krajowe" (national reporting).

Wśród ogłoszonych w poniedziałek laureatów znalazł się także nowojorski tabloid "New York Daily News" oraz ProPublica, platforma internetowa specjalizująca się w dziennikarstwie śledczym. Zostały wspólnie nagrodzone w kategorii "dziennikarstwo w służbie publicznej" (public service journalism) za serię tekstów o nadużyciach władz Nowego Jorku, prowadzących do nielegalnych eksmisji.

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) zostało uhonorowane za ujawnienie dokumentów i informacji dotyczących afery Panama Papers.

Trzy wyróżnienia otrzymał dziennik "New York Times", m.in. za zdjęcia i reportaże. Wśród laureatów znalazły się także niewielkie dzienniki, takie jak "Charleston Gazette-Mail" z Wirginii Zachodniej i "East Bay Times" z Kalifornii.

W dziedzinie literatury Nagrodę Pulitzera otrzymał amerykański pisarz Colson Whitehead za powieść "The Underground Railroad".

Nagroda Pulitzera przyznawana jest w 21 kategoriach w dziedzinie dziennikarstwa, literatury, dramaturgii i muzyki. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -