19 maja
czwartek
Iwa, Piotra, Celestyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Msza św. z okazji jubileuszu 30-lecia Radia Warszawa

Ocena: 5
628

„Cieszymy się z tego, że przez 30 lat Radio Warszawa było posłannikiem Słowa Bożego, było podobne do Aniołów" – powiedział w homilii bp Jacek Grzybowski. Eucharystii przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski, bp Romuald Kamiński. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się o godz.16.00 w Katedrze Warszawsko-Praskiej.

Fot. Maria Górczyńska/ Radio Warszawa

Na początku Mszy św. bp Romuald Kamiński podkreślił, że Radio Warszawa przez 30 lat swego istnienia prowadziło działalność apostolską stolicy i okolic, budując cywilizację miłości.

Przeżyjmy to dzisiejsze spotkanie jako serdeczne dziękczynienie i uwielbienie Boga za Jego dary i za to, że posyła dobrych ludzi, którzy przyczyniają się do czynienia dobra.

– powiedział hierarcha. Podziękował też wszystkim, którzy na różny sposób byli obecni na 30 – letniej drodze Radia, a szczególnie ks. kanonikowi Tadeuszowi Łakomcowi, który przed 30 laty zainicjował to dzieło.

Bp Jacek Grzybowski nawiązał w kazaniu do przypadającego w tych dniach święta ku czci aniołów. Przypomniał, że angelologia wywodzi się z Biblii, która w prawie każdej księdze wspomina o aniołach – i dobrych i upadłych – oraz o ich roli w historii zbawienia. 

Biblia poucza nas, że obok widzialnego świata przyrody, są rzeczywistości realne ale niewidzialne. Są osoby, które podobnie jak my są wolne, inteligentne i mają zdolność do relacji ale nie mają tego co my – ciała.

– powiedział biskup pomocniczy diecezji warszawsko – praskiej.

Zwrócił uwagę, że św. Tomasz z Akwinu wskazuje na dwa podstawowe zadania aniołów. Są oni posłańcami, mają pewną misję do spełnienia od Boga. Są też świadkami naszego życia i wszystkich naszych czynów.

Nawiązując do jubileuszu, podkreślił, że Radio Warszawa przez lata swej działalności spełniało niejako tę podwójną anielską rolę – posłannika treści Bożych ale również świadka w zasadzie całej historii diecezji warszawsko – praskiej i dobra, które się tu dokonało. Na zakończenie życzył, by rozgłośnia nadal pełniła te podwójną misję.

Na zakończenie liturgii list gratulacyjny od metropolity częstochowskiego abp Depo, przewodniczącego rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP odczytała p. Aleksandara Mieczyńska, wicedyrektor Radia Fiat.

W ramach Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich Radio Warszawa jest przodującym zespołem jeśli chodzi o współpracę programową. Udostępniacie pozostałym rozgłośniom audycje o tematyce religijnej, społecznej a także publicystykę. Przez to owoc waszej pracy sięga daleko poza diecezję warszawsko – praską.

– napisał abp Depo.

Odczytany też został list od metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, który wyraził wielką wdzięczność za wszystkie lata działalności Radia Warszawa i jego ogromny wkład w dzieło ewangelizacyjne Kościoła a w sposób szczególny za pomoc w przygotowaniu do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej.

Przed błogosławieństwem dyrektor Radia Warszawa ks. dr Mariusz Wedziuk skierował słowa podziękowania do wszystkich obecnych.

Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór katedralny „Musica sacra”.

Po Eucharystii w Mazowieckim Teatrze im. Jana Kiepury rozpoczęła się rocznicowa gala z okazji jubileuszu.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 maja

Czwartek, V Tydzień Wielkanocny
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15, 9-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter