17 marca
sobota
Patryka, Zbigniewa, Gertrudy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kto jest u nas czwartą włądzą?

Ocena: 0
830

Dopóki polskie media są zdominowane przez własność zagraniczną, dopóty mamy prawo czuć się skolonizowani.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Kto ma media, ten ma władzę. A blisko 70 proc. rynku prasowego w Polsce stanowią wydawnictwa z kapitałem zagranicznym. Czy dlatego prawda ma często problem z przebiciem się do społeczeństwa?

 

Niemieckie i amerykańskie

Centrum Monitoringu Wolności Prasy przedstawiło właśnie raport „Struktura własności mediów w Polsce. Prasa, radio, telewizja (stan na maj 2017)”. Autorzy – Monika Szetela oraz Karolina i Maciej Piechowie – nie kryją, że problem jest rozległy: zamieszczona obok tabela mówi sama za siebie, a pokazuje tylko rynek prasowy.

Polski kapitał przeważa w dziennikach. Rynek tygodników, uznawanych za najbardziej opiniotwórcze, wzięły trzy kraje: Polska, Niemcy i Szwajcaria, ale polscy właściciele skupiają mniej niż 50 proc. udziału w nim. Rodzimych dwutygodników mamy 25 proc., a miesięczników – połowę ze wszystkich u nas się ukazujących. Kapitał zagraniczny przeważa w większości czasopism kolorowych i specjalistycznych.

Jeśli chodzi o rynek telewizyjny, to ponad 58 proc. stanowi osiem firm, nadających co najmniej po 10 kanałów każda. To Cyfrowy Polsat SA, ITI Neovision SA, Scripps Networks Interactive, Discovery Communications, Viacom Media Networks, Time Warner, TVP, SPI International Polska. Ich właścicielami są głównie obywatele polscy i amerykańscy. Polscy przedsiębiorcy prowadzą w sumie 72 kanały (na 200 polskojęzycznych dostępnych w Polsce). Zaledwie dwa mają profil katolicki (TV Trwam i Opoka TV).

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 8 (646), 25 lutego 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły