6 grudnia
poniedziałek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jesteśmy dla słuchaczy

Ocena: 0
528

Radio Warszawa jest stacją, która służy i pomaga słuchaczom w przeżywaniu codzienności poprzez liczne audycje ewangelizacyjne, familijne, publicystyczne, edukacyjne, kulturalne.  - mówi ks. dr. Mariusz Wedziuk, dyrektor i redaktor naczelny Radia Warszawa, w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim

fot. Waldemar Kompała

Radio Warszawa obchodzi 30-lecie istnienia. Jak Ksiądz Dyrektor ocenia dotychczasowy dorobek?

Na przestrzeni 30 lat od powstania Radia Warszawa wiele się zmieniło. Radio powstało 1 października 1991 r. Zostało utworzone w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Miedzeszynie. Założycielem Radia był ówczesny proboszcz parafii ks. Tadeusz Łakomiec. Po ustanowieniu 25 marca 1992 r. Diecezji Warszawsko-Praskiej Radio Warszawa stało się stacją tej diecezji. W 1996 r. zmieniło swoją siedzibę i przeniosło się do Warszawy, na ul. Floriańską 3, oraz zmieniło nazwę na „Radio Warszawa-Praga”. W końcu 2006 r. powrócono do pierwotnej nazwy „Radio Warszawa”. Na kształt obecnego Radia Warszawa złożyła się praca wielu osób, a wśród nich prezenterów, reporterów, wydawców wiadomości, autorów audycji, pracowników marketingu i reklamy. Na dotychczasowy dorobek, który oceniam pozytywnie, złożyli się zatem wszyscy dyrektorzy i pracownicy rozgłośni na przestrzeni 30 lat istnienia. Obecnie stacja nadaje na częstotliwości 106,2 MHz.

 

Jaka jest aktualna pozycja rozgłośni na rynku radiowym?

Radio Warszawa ma obecnie ugruntowaną pozycję, zwłaszcza wśród rozgłośni o podobnym profilu. Jesteśmy członkiem Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich w Polsce, które zrzesza 21 stacji katolickich. Wśród tych stacji, diecezjalnych i zakonnych, jesteśmy jednym z liderów. Świadczy o tym m.in. wymiana audycji i informacji służących redagowaniu serwisów oraz prowadzenie wspólnych projektów marketingowych z innymi rozgłośniami. W Warszawie i na Mazowszu jesteśmy też rozpoznawani jako stacja mająca charakter lokalny i regionalny.

 

Dlaczego warto słuchać Radia Warszawa?

Radio Warszawa jest stacją, która służy i pomaga słuchaczom w przeżywaniu codzienności poprzez liczne audycje ewangelizacyjne, familijne, publicystyczne, edukacyjne, kulturalne. W ciągu tygodnia w naszej nowej ramówce można znaleźć pięćdziesiąt sześć audycji. Warto nas słuchać również dlatego, że mamy nową szatę muzyczną, która łączy pokolenia. Ufam, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego i wartościowego.

 

Czy w jesiennej ramówce czekają słuchaczy nowości?

Tak, wiele, wśród nich „Dzbany z Kany” – propozycja dla młodzieży i nie tylko, na którą zaprasza ks. Michał Dziedzic, „Garda i krawat” – audycja Marcina Jagiełowicza dla mężczyzn, „Błogosławieni miłosierni” – rozmowy o Bożym miłosierdziu, które prowadzi Randa Ombach, „Twoja generacja”, czyli program Mariusza Dorota o starzeniu się w każdym wieku, „Pocztówki z Ziemi Świętej”, które będzie nam prezentowała dr Mariola Serafin, biblistka i przewodnik po Ziemi Świętej. Ale to nie wszystko! Zachęcam, aby zapoznać się z naszym programem na stronie www.radiowarszawa.com.pl.

 

Niejednokrotnie powtarza Ksiądz, że radio to ludzie. Jaki twórczy potencjał wnoszą pracownicy Radia Warszawa?

Tak, rzeczywiście, radio to ludzie, tak przed odbiornikiem, jak i za odbiornikiem radiowym. Bez słuchaczy nie mielibyśmy racji bytu, ale też bez dobrego zespołu dziennikarzy i w ogóle pracowników nie byłoby możliwości tworzenia dobrej oferty programowej. Nasi pracownicy to w większości ludzie młodzi oraz młodzi duchem. Dzięki temu, że jest ten duch zespołowy, możemy prezentować program na wysokim poziomie, który, jak ufam i mam na to dowody, jest chętnie słuchany przez naszych odbiorców. Potencjał twórczy, pomysłowość, ale także wiedza i doświadczenie naszych pracowników i współpracowników – myślę, że są słyszalne na antenie. Przy okazji dziękuję całemu naszemu zespołowi, który uczciwie pracuje na dobrą pozycję Radia Warszawa na obszernym rynku stacji radiowych.

 

Do jakich odbiorców chce trafiać rozgłośnia?

Radio adresowane jest do słuchaczy w różnym wieku, ale głównie pomiędzy 35. a 65. rokiem życia, należących do rozmaitych grup, kategorii społecznych. Chcemy przede wszystkim trafiać do ludzi młodych, w średnim wieku, którzy interesują się sprawami społecznymi, tematyką religijną, do młodych małżeństw i rodzin. Chcemy wspierać ich w ludzkiej, duchowej oraz społecznej formacji.

 

Dostrzega Ksiądz nowe perspektywy rozwoju przed Radiem Warszawa?

W tym roku otrzymaliśmy nową koncesję na nadawanie programu na kolejne dziesięć lat. Chciałbym w tym czasie wzmacniać naszą pozycję na trudnym, bo konkurencyjnym rynku radiowym. Wśród nowych perspektyw rozwoju widzę wzmacnianie naszej obecności w sieci, a konkretnie na platformach podcastowych, gdzie już dziś jest wielu słuchaczy tradycyjnego radia, zwłaszcza ludzi młodych. Już teraz większość naszych audycji jest dostępna do odsłuchania online – w dowolnej porze dnia. Ważną kwestią jest też dbałość o rozwijanie wiedzy i kompetencji naszego zespołu. Dlatego planuję już też szkolenia dla naszej kadry i chciałbym je kontynuować w przyszłości. Technologie, gusta słuchaczy zmieniają się dosyć szybko. Widzę to z perspektywy dwunastu lat pracy w Radiu Warszawa. Na rynku medialnym, w tym radiowym, trzeba być elastycznym i reagować na bieżąco na potrzeby naszych odbiorców. Wszak my „radiowcy” nie robimy radia dla siebie, ale jesteśmy sługami naszych słuchaczy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter