2 października
niedziela
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Indonezja: 70-lecie pierwszego tygodnika katolickiego

Ocena: 0
1187

Od 70 lat wychodzi w Dżakarcie "Hidup" (Życie) – pierwszy i do dziś istniejący tygodnik katolicki w Indonezji.

2016-01-10 23:53
kg (KAI/AsiaNews) / Dżakarta, sg

Z tej okazji w stołecznej katedrze miejscowy metropolita abp Ignatius Suharyo przewodniczył 9 bm. Mszy Świętej dziękczynnej, a zarazem w intencji dalszego rozwoju pisma, które od początku było i jest punktem odniesienia dla informacji z życia Kościoła w tym kraju i na świecie.

Tygodnik założył 5 stycznia 1946 w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pracujący tam jezuita holenderski o. Swaans jako niewielki biuletyn parafialny (do 1949 Indonezja była kolonią holenderską i język ówczesnej metropolii był tam obowiązkowy). Nosił wówczas tytuł "De Kerkelijk Weekblad" (Tygodnik Kościelny) i ukazywał się w wersji holenderskiej i indonezyjskiej.

Tygodnik jest dziś punktem odniesienia dla wszelkich informacji o Kościele katolickim zarówno w kraju, jak i na świecie. Od czerwca 2011 jest dostępny bezpłatnie w internecie na stronie http://www.hidupkatolik.com. Z myślą o najmłodszych wiernych od kilku lat ukazuje się wersja dla dzieci "Cathkids". Od dwóch lat redaktorem naczelnym "Hidup" jest świecki katolik Anton Sumarjana.

Pismo, którego wydawcą jest archidiecezja dżakarcka, informuje o życiu Kościoła na archipelagu. Coraz częściej publikują w nim indonezyjscy biskupi. Do tygodnika pisują też miejscowi intelektualiści i świeccy działacz katoliccy.

Indonezja jest najludniejszym muzułmańskim państwem świata. Na niespełna 240 mln jej mieszkańców islam wyznaje ponad 87 proc. spośród nich, podczas gdy chrześcijan różnych wyznań (głównie protestantów) jest prawie 10 proc., w tym 3 proc. to katolicy.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 października

Niedziela, XXVII tydzień zwykły
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 17, 5-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wiara jak złota rybka? (komentarz Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter