30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Prowokacja obnażona

Ocena: 0
2028

W przedwyborczym wydaniu Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3 spotkali się 24 października Jacek Karnowski, Piotr Skwieciński, Wiktor Świetlik, Piotr Zaremba i ks. Henryk Zieliński.

2015-10-27 12:27 mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

Najwięcej czasu komentatorzy poświęcili sprawie prowokacji z udziałem Jerzego Zelnika.

Bezpieczeństwo wyborów

Cisza wyborcza

Prowokacja z Jerzym Zelnikiem

Piotr Zaremba

Nie odpuszczajmy sprawy

W rozmowach dziennikarza Rock Radia z Jerzym Zelnikiem nie ma interakcji. Podający się za urzędnika Kancelarii Prezydenta Mikołaj Janusz mówi o czymś innym niż aktor. Zelnik w żadnym momencie tych rozmów nie wypowiada się na temat "eliminowania" kogoś z zawodu, czyli wysyłania go na wcześniejszą emeryturę. Mówi o zaproszeniu kolegów "z drugiej strony barykady", tj. przeciwnych kandydaturze Andrzeja Dudy, do konsultacji. Może to oznaczać, że Zelnik niezbyt uważnie słuchał dziennikarza w pierwszej rozmowie – był wtedy na dworcu, w tle jest hałas, słychać odjazd pociągu. Ale on sam stawia tezę, że część rozmowy zawierająca pytania, gdzie dziennikarz mówi m.in. o "czarnej liście" aktorów, została dograna później.

Manipulacja cytatami zdarzała się już wiele razy. Jeśli jednak dziennikarz radiowy użył metody, o której mówi Zelnik, stanowi to przełamanie tabu i powinno się skończyć dla tych ludzi procesem karnym, eliminacją z zawodu – tak jak się dzieje w przypadku plagiatu. Trzeba postawić pytanie do szefa audycji Kuby Wojewódzkiego, do dzwoniącego dziennikarza czy do szefa radia Mikołaja Lizuta, który mocno zaangażował się w obronę tej audycji.

Jerzego Zelnika znam jako człowieka, który wyróżnia się szczególną życzliwością, otwarciem, kulturą wobec wszystkich stron. Wobec każdego stara się zachować chrześcijańskiego, serdeczne stanowisko. Powinniśmy drążyć tę sprawę, domagając się wobec tych ludzi konsekwencji. Sam fakt udawania kogoś innego budzi już pewne wątpliwości. W przypadku sędziego z Gdańska stała za tą metodą jakaś wyższa racja, ale tutaj jest ona zastosowana z ewidentnie złą wolą. To jest przestępstwo.

 

Wiktor Świetlik

Doszło do manipulacji

W imieniu Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP o analizę nagrania udostępnionego przez Rock Radio poprosiłem dr. Marka Palczewskiego, medioznawcę z SWPS. Wynika z niej, że "w programie z 22 września padają inne pytania niż w rozmowie opublikowanej 17 października". Dr Palczewski przytacza dowody na zmanipulowanie nagrania. Uważam, że Jerzy Zelnik powinien domagać się od dziennikarzy Rock Radia wysokiego odszkodowania. Oni to zrobili na falach radia, które musi spełniać wymogi koncesyjne, jednak KRRiT nie zareagowała na tę sprawę.


Okna Życia zagrożone?

ks. Henryk Zieliński

Okno lepsze niż śmietnik

Stanowisko Komitetu Praw Dziecka ONZ ws. okien życia jest bardzo ideologiczne i niebezpieczne. Żądanie ich likwidacji już trzy lata temu wystosowały środowiska feministyczne. W Polsce dzięki oknom życia uratowano już od 80 do 100 niemowląt. Nie chodzi bowiem o stwarzanie możliwości porzucenia dziecka, jak mówią niektórzy, tylko ratowanie tego dziecka. Ten sam Komitet ONZ nie ustosunkował się do tego, co polski parlament przegłosował kilka miesięcy temu, że dzieci poczęte metodą in vitro z komórek anonimowych dawców nie mają prawa do poznania tożsamości swoich rodziców. Oczywiście, dziecko ma prawo znać swoich rodziców! Gdyby apelowano do rządów o poszanowanie tego prawa, podpisalibyśmy się pod nim. Ale dopóki istnieją sytuacje, w których kobieta jest zmuszona do porzucenia swojego dziecka, lepiej, by znalazło się ono w oknie życia niż na śmietniku.

***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 14 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter