9 grudnia
piątek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziennikarze w Łodzi

Ocena: 0
1674

Mamy dziś zderzenie dwóch światów: Kościoła, który pragnie ewangelizować, oraz współczesności, która nie tylko broni się przed ewangelizacją, ale chce zrzucić jej wcześniejsze owoce.

W ten sposób ks. prof. Marian Duda wprowadził w temat konferencji „Kościół w przestrzeni publicznej”, zorganizowanej po raz IX przez łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Spotkanie odbyło się w sobotę 24 października w auli wyższego seminarium duchownego w Łodzi, a wśród zaproszonych gości byli bp Adam Lepa, ks. prof. Paweł Bortkiewicz, prof. Jan Żaryn, prof. Mieczysław Ryba, red. naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.

– Kościół w społeczeństwie ma prawo istnieć, ale jako Kościół otwarty. Niebezpieczeństwem jest myślenie, że my, którzy jesteśmy przeciwieństwem Kościoła otwartego, jesteśmy Kościołem zamkniętym. Tak się nas chce postrzegać. To mylne stwierdzenie! Nie jesteśmy Kościołem zamkniętym, jesteśmy Kościołem wiernym! – mówił ks. Zieliński w czasie panelu. – Walka o słowa jest bardzo istotna. To bardzo ważne, co i jak będziemy nazywać. Proszę was, nie dajcie sobie wmówić, że jesteście Kościołem zamkniętym, bo tym nas stygmatyzują! My jesteśmy Kościołem wiernym!

Redaktor Artur Dmochowski, dziennikarz i autor bestsellerowej książki „Kościół «Wyborczej»”, wskazał, że Kościół katolicki przez media jest dzielony, by łatwiej można było nim manipulować.

– Teraz jest moment kulminacji tego cywilizacyjnego skoku, w którym jednym z punktów jest pacyfikacja Kościoła. Każda wspólnota oparta na jakimś systemie wartości może się czemuś przeciwstawić, a jeśli się czemuś przeciwstawi, to może zburzyć czyjeś plany. Także ten jeden z planów, którego celem jest podzielenie Kościoła „zagrażającego” swoją działalnością innym – powiedział. Wspomniał o specyficznym ukazywaniu Kościoła katolickiego na łamach „GW”.

– To nie jest ten sam Kościół, który znamy. To nie są ci kapłani, którzy posługują w naszych parafiach. To nie są ci katecheci, którzy uczą nasze dzieci. Obraz Kościoła „Wyborczej” to obraz kościelnych afer finansowych, obyczajowych i innych. Obraz zupełnie inny niż ten, który znamy, ale prezentowany przez lata zmienia optykę wielu.

Doroczna konferencja jest jednym ze stałych punktów integracji środowiska dziennikarskiego.

ks. Paweł Kłys
fot. ks. Paweł Kłys
Idziemy nr 44 (527), 1 listopada 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Piątek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
Dasz światło życia idącym za Tobą
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 11, 16-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter