30 czerwca
czwartek
Emilii, Lucyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziennikarze z SDP przyznają rację Glińskiemu

Ocena: 0
2467

Na stronie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zamieszczony został w poniedziałek 23 listopada list otwarty dziennikarzy w sprawie niedzielnej audycji "Minęła dwudziesta" w TVP Info z udziałem wicepremiera i ministra kultury prof. Piotra Glińskiego.

2015-11-24 12:47 mz, sdp
fot. PAP/Tytus Żmijewski

"My, dziennikarze TVP i wielu innych mediów, ze smutkiem musimy przyznać rację Prof. Glińskiemu, który w programie «Minęła dwudziesta» powiedział: «To jest program propagandowy, tak jak wasza stacja uprawia propagandę i manipulację od kilku lat. I to się zmieni, ponieważ tak telewizja publiczna funkcjonować nie powinna»" – brzmią pierwsze słowa listu.

"Od dawna mamy poczucie, że telewizja publiczna nie pełni roli, do jakiej została powołana, nie jest zdolna do rzeczywistego pluralizmu i respektowania przez dziennikarzy zasady bezstronnego opisu rzeczywistości" – piszą sygnatariusze listu. "Zbyt wiele na to dowodów każdego dnia dają także programy TVP Info, gwałcąc przy tym standardy dziennikarskie, godząc się na rozmaite manipulacje, aby ich twórcy mieli prawo się oburzać na słowa wicepremiera i ministra kultury. Niestety, dziennikarze mający odwagę by przeciwstawiać się praktykom nierzetelnego dziennikarstwa służącego interesom kierownictwa TVP oraz ich politycznych mocodawców zostali w ostatnich latach brutalnie zmarginalizowani lub wyrzuceni z telewizji" – argumentują.

W liście otwartym znalazło się także odwołanie do pisemnego protestu skierowanego do ministra kultury przez pracowników stacji. "Dziennikarze TVP Info, którzy uznali ocenę prof. Piotra Glińskiego za krzywdzącą i wystosowali do niego list otwarty, piszą m.in.: «Nie życzymy sobie, by ani Pan, ani ktokolwiek inny, posiadający lub nieposiadający władzę, tak mówił o nas lub innych dziennikarzach. Żądamy przeprosin wypowiedzianych tak, jak powyższe obraźliwe słowa, na naszej antenie». Uznanie słów prawdy za «obraźliwe» kłóci się nie tylko z pierwszą powinnością dziennikarzy, jaką jest docieranie do prawdy, stoi w sprzeczności z faktami, zdrowym rozsądkiem i nachalnie wpisuje się w praktykę orwellowskiego «Ministerstwa Prawdy»" – komentują dziennikarze podpisani pod listem opublikowanym na stronie SDP. "Zbyt wielu dziennikarzy pracujących dla TVP pomyliło role – stali się stroną w walce politycznej, światopoglądowej i kulturowej i tym samym utracili wiarygodność. Zgodzili się być usługodawcami, czego nie można zaakceptować w kraju demokratycznym, w mediach publicznych" – oceniają.

Pod listem podpisało się do wtorkowego wieczoru dwanaście osób: Agata Ławniczak, Elżbieta Ruman, Krzysztof Skowroński, Jacek Karnowski, Maciej Mazurek, Marzena Nykiel, Jolanta Hajdasz, Jan Jankowski, Aleksander Wierzejski, Barbara Sułek-Kowalska, Krzysztof Świątek i Jadwiga Chmielowska.

 

"Program propagandowy"

Dziennikarka Karolina Lewicka przeprowadziła 22 listopada wywiad z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrem Glińskim. Pytania dotyczyły spektaklu "Śmierć i dziewczyna". Jego premierze we wrocławskim Teatrze Polskim, która odbyła się dzień wcześniej, towarzyszyło wiele protestów. Widzom zaprezentowano bowiem pełny akt seksualny, wykonywany przez parę wynajętych z Czech aktorów filmów pornograficznych. Głos w sprawie zabrał minister Gliński, który kilka dni przed premierą skierował pismo do marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, domagając się jej wstrzymania.

W programie "Minęła dwudziesta" szef resortu kultury w odpowiedzi na pytania prowadzącej próbował przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie. Lewicka jednak uporczywie przerywała jego wypowiedzi, po czym ponawiała pytanie. W pewnym momencie wzburzony prof. Gliński nazwał jej program nie publicystycznym, ale "propagandowym", zarzucił też uprawianie propagandy i manipulacji całej stacji TVP Info. – I to się zmieni, ponieważ tak telewizja publiczna funkcjonować nie powinna – zapowiedział.

Po programie prezes TVP Janusz Daszczyński zawiesił dziennikarkę, tłumacząc, że sposób prowadzenia "odbiegał zdecydowanie od standardów, które obowiązują w telewizji publicznej". Z kolei dziennikarze TVP Info wystosowali list do ministra kultury, w którym protestują przeciwko jego opiniom. Sprawą zajęła się telewizyjna komisja etyki, która jutro ma wydać oświadczenie w tej sprawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 czerwca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie Świętych Pierwszych Męczenników
św. Kościoła Rzymskiego

On wstał i poszedł do domu.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter