7 grudnia
czwartek
Marcina, Ambrożego, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy zapraszasz dziecko do kuchni?

Ocena: 0
804

Dziecko uczy się poprzez działanie, przez to, że coś czuje, dotyka, słyszy. Kuchnia jest niezwykłym miejscem, w którym dobrze, żeby urzędowało twoje dziecko razem z tobą. O kuchni, jako miejscu, w którym uczymy dziecko odpowiedzialności rozmawiają Joanna Białobrzeska i Anna Jakubczyk-Mucha w serii filmów „Wychowanie od kuchni” publikowanych na kanale youtubowym SalveNET.

Fot. pixabay.com/CCO

Cóż za wspaniałe uczucie ciapkać się w cieście! Nie żałujmy pochwał młodemu kucharzowi. Kiedy zrozumiemy, jak ważnym miejscem dla dziecka jest kuchnia, nie zamkniemy przed nim drzwi do tajemniczego świata. Joanna Białobrzeska

Dzieci trzeba wpuszczać do kuchni i razem z nimi gotować, to jest bardzo ważne. „W swoim przedszkolu walczę z moimi paniami, żeby dawały noże obiadowe. I gotuję z dziećmi i one używają tych noży i kroją nimi słoninę” – mówi Joanna Białobrzeska i dodaje – „kiedy dziecko ma się nauczyć używania noży i krojenia, jak będzie miało osiemnaście lat? Kiedyś miałam takie kursy gotowania dla kleryków w seminarium, i chłopaki po dziewiętnaście, dwadzieścia lat nie potrafili obrać nawet marchewki”.

Nauka odpowiedzialności - Wychowanie od kuchni #02

W trakcie wspólnego gotowania dziecko uczy się odpowiedzialności

Na początku takiej, by nie rzucić nożem tam, gdzie nie trzeba. Dalej, żeby po sobie posprzątać. Odpowiedzialności można uczyć na wiele sposobów, gdy np. zamiast kupować dziecku psa najpierw kupimy mu smycz i zapewnimy, że go dostanie, ale że przez dwa tygodnie, trzy razy dziennie, ma wychodzić z samą smyczą. Wystarczy mu determinacji? Okaże się. W szkole uczymy odpowiedzialności za odrabianie lekcji. Zdarzają się takie sytuacje, gdy dziecko zamiast odrabiania lekcji jeździ na rowerze, a mama pisze, że bolała go głowa, czy to uczy go odpowiedzialności?! „Pamiętam taką sytuację, jak razem z kuzynem spóźnialiśmy się do szkoły, i mama kuzyna napisała nam usprawiedliwienie, że Zbyszek i Joasie spóźnili się do szkoły z powodu własnego guzdralstwa” – wspomina pedagog. Czy trzeba dodawać, że więcej się nie spóźnili?

„Kropla drąży skałę”. Lekcja życia, którą dajemy dzieciom, to nie szkolna lekcja i nie trwa czterdzieści pięć minut, tylko znacznie dłużej, czasem nawet kilkanaście lat. Joanna Białobrzeska 

Wszystko co robisz ma skutek

Pedagog tłumaczy dzieciom w mojej szkole, że jak ma kubek w ręce i puści go na podłogę, to on się rozbije. Idąc tym tropem, cokolwiek w życiu zrobimy, to przyniesie to jakiś skutek. Odpowiedzialność to jest rozumienie, że z naszego zachowania wynika jakiś skutek. Uczymy jej w różnych, drobnych sytuacjach. Odpowiedzialność wiąże się też z konsekwencją ze strony rodziców. Jeżeli ustalisz z dzieckiem, że jest ono odpowiedzialne za zapakowanie tornistra do szkoły i jeżeli czegoś nie spakuje, to nie będziesz tego miał, to trzymaj się tego. Niestety, są tacy rodzice, którzy przywożą dziecku do szkoły strój na WF, książki i zeszyty, których ono zapomni.

Na cykl „Wychowanie od kuchni” w SalveNET zapraszają w dniach 1-12 grudnia
Joanna Białobrzeska oraz Anna Jakubczyk-Mucha.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLGhqh3tHDieVS8RCreit9-C8Oz3nj629W

*****

 

Projekt sfinansowano przez
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu - wspomnienie św. Ambrożego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 7, 21. 24-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter