29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy wiesz, że siedemdziesiąt procent młodzieży ciągle jest online?

Ocena: 0
842

Rodzice nie interesują się tym, co się dzieje za drzwiami pokojów ich dzieci. Są w domu, czyli są bezpieczne, przyjdą po herbatę i siedzą cicho. A potem okazuje się, że dzieci są uzależnione od Internetu, mają depresję, bo nikt im postów na Facebooku nie polubił. Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? O tym rozmawiają Joanna Białobrzeska i Anna Jakubczyk-Mucha w serii filmów „Wychowanie od kuchni” publikowanych na kanale youtubowym SalveNET.

Fot. pixabay.com/CCO

Samotność w sieci

Rodzic nie wprowadza dziecka w świat Internetu. Kupuje mu komputer, albo ten wypasiony telefon i dziecko po to sięga i korzysta. Rodzic powinien usiąść z dzieckiem i pokazać mu fajne aplikacje, bo Internet jest potrzebny i staje się nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Dziecko serfując po Internecie znajdzie tam znajomych, autorytety, odpowiedzi na to, kto je lubi i kto je chce. A tym, czego naprawdę potrzebuje jest rozmowa i czas spędzony z rodzicami.

Wprowadzenie do Internetu - Wychowanie od kuchni #08

Kontrola rodzicielska

Są tak zwane filtry rodzicielskie, gdzie można sprawdzić, co twoje dziecko robi w sieci. Patrząc na to, że już sześciolatki świetnie sobie radzą z Internetem, pedagog zaleca kontrolę tego, na jakich stronach dziecko było, z kim się kontaktowało. Jeśli uwrażliwiamy dziecko na to, by na ulicy nie rozmawiało z nieznajomymi, to i te same zasady winne być stosowane w Internecie.

Najlepszą szkołą życia jest rodzina – od niej wszystko się zaczyna i na niej się kończy. Dziecko naśladuje rodziców, utożsamia się z nimi, przyjmuje ich światopogląd. Joanna Białobrzeska

Przykład idzie z góry

Kiedy rodzic mówi nastolatkowi, że za dużo korzysta z Internetu, to warto sobie zadać pytanie, czy widział kiedyś mamę czy tatę z książką? Jak poznać, że dziecko jest uzależnione od Internetu? Wtedy, kiedy mówisz, kończymy, a ono się drze. Albo, kiedy mówisz, że twój czas z Internetem na ten moment się skończył, a zaczyna się agresja, płacz, błagania. W taki sposób dzieci reagują, są tak uzależnione, nie są w stanie sobie z tym poradzić. Są na takim głodzie poszukiwania, jak się dobrać do Internetu, że zrobią wszystko, aby go zdobyć. Każdy z rodziców powinien obejrzeć film „Sala samobójców” – zalecają autorki.

Skutki hejtu

Coraz częstsze są przypadki, gdy dzieci publikują nieprzychylne informacje o swoich kolegach w sieci. Myślą, że nie ma za to żadnych konsekwencji. My w szkole pokazujemy, że mogą za to trafić do sądu dla nieletnich i to bez względu na to, że mają dopiero po dziesięć lat – przypomina pedagog. Jeżeli wiedzą, jakie mogą być skutki, to trochę się zastanowią nad tym, co publikują. Jakie temu przeciwdziałać? Kiedy towarzysz dziecku, uczysz empatii, rozmawiasz z nim, to nie będziesz miała takich problemów – zapewnia pedagog.

Na cykl „Wychowanie od kuchni” w SalveNET zapraszają w dniach 1-12 grudnia
Joanna Białobrzeska oraz Anna Jakubczyk-Mucha.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLGhqh3tHDieVS8RCreit9-C8Oz3nj629W

*****

 

Projekt sfinansowano przez
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter