22 lutego
czwartek
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cyberewangelizatorzy z Mazowsza

Ocena: 4.9
1732

Gry komputerowe mogą być skutecznym narzędziem nowej ewangelizacji – twierdzą twórcy quizu Biblionerzy. Katecheci coraz częściej zachęcają do tej gry w ramach pracy domowej.

Na co dzień każdy z trzech twórców wciągającego quizu biblijnego pracuje w firmie IT w Warszawie. Maciej Fokt z parafii Matki Bożej Anielskiej w Starej Wsi i Michał Babiński z parafii Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie są programistami. Tigran Grigoryan z parafii Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej zarządza projektami informatycznymi.

– Motywacji do stworzenia quizu było kilka, a najważniejsza to zainteresowanie ludzi Słowem Bożym – nie tylko przez sprawdzenie znajomości Biblii, ale przede wszystkim przez pokazanie fragmentów Pisma Świętego w grze – mówi Maciej Fokt. – Drugim ważnym powodem była chęć stworzenia własnego projektu, który docenią gracze i którym będą się nim dzielić ze znajomymi. Efektem dodatkowym okazało się samodoskonalenie w zawodach, w których pracujemy na co dzień

Tigran Grigoryan dzieli się opowieścią, jak zrodził się pomysł. – Biblionerzy powstali w 2010 r. jako gra na PC, a w lutym 2019 r. projekt został reaktywowany, tym razem w wersji online. Gra nawiązuje do popularnego programu rozrywkowego, ponieważ jest to dobrze znany graczom format quizu. W przyszłości chcielibyśmy jednak odejść od tej formy – dodaje.

Informatycy wskazują na przeszkody, jakie musieli przezwyciężyć.

– Największą trudnością, z jaką musieliśmy się mierzyć, to ograniczony czas. Wszyscy pracujemy w ciągu tygodnia, a rozwijaniem Biblionerów zajmujemy się po powrocie do domu, przez co projekt nie rozwija się tak szybko, jak byśmy chcieli. Obecnie każdy z nas poświęca na Biblionerów minimum pięć godzin tygodniowo – opowiada Maciej Fokt.

– Projekt wystartował w formie bardzo prostej, prawie bez grafik. Można było odpowiadać na pytania dotyczące Pisma Świętego oraz korzystać z kół ratunkowych – wyjaśnia Michał Babiński. – Z czasem dodawaliśmy takie funkcje, jak np. ogólnopolski ranking, możliwość zbierania osiągnięć w grze, zapraszanie znajomych czy publikowanie osiągnięć na portalach społecznościowych. Quiz zmienia się zgodnie z oczekiwaniami naszych graczy, wyrażonymi w ankiecie.

– Dociera do nas mnóstwo pozytywnych opinii. Osoby, które do tej pory nie mogły znaleźć czasu na przeczytanie chociażby fragmentu Pisma Świętego, mogą w prosty sposób pożytecznie spędzić czas, jadąc komunikacją miejską do pracy. Na pytanie w ankiecie: „Co musielibyśmy zmienić, abyś chciał wracać do tej gry i grać w nią codziennie?”, odpowiadają: „Mój plan dnia... Potrzebuję więcej czasu” – relacjonuje Tigran Grigoryan.

Zarejestrowani gracze mogą korzystać z dodatkowych funkcji, dzięki czemu są widoczni w rankingu, mogą wysyłać zaproszenia do gry znajomym, a przede wszystkim zebrać 30 osiągnięć, co skutkuje nagrodą: zdobyciem „Zbroi Bożej” (na wzór Ef 6,10-20).

Twórcy nie adresowali quizu do konkretnej grupy wiekowej. – Statystyki pokazują, że w nasz quiz gra dużo osób w wieku 18-24 lat, czyli wchodzących w dorosłość i poszukujących drogi życiowej. Bardziej doświadczeni życiowo również znajdują w Biblionerach wiele radości i dzięki naszej grze przekonują się, w jakim stopniu znają Słowo Boże – zaznacza Michał Babiński.

Wszyscy trzej uważają, że gry komputerowe mogą być narzędziem nowej ewangelizacji. – Prawie każdy ma przy sobie smartfon, dlaczego by nie poświęcić pięciu minut na pogłębienie swojej wiedzy biblijnej, zamiast przeglądać portale społecznościowe? – pytają retorycznie.

– Ostatnio odnotowaliśmy wzrost zainteresowania grą wśród katechetów, którzy zadają grę w Biblionerów jako pracę domową – podkreśla Tigran Grigoryan.

Zauważają zapotrzebowanie na gry religijne. – Zaczynaliśmy od 50-100 graczy dziennie, obecnie uważamy, że 3 tys. graczy jednego dnia to dobry

wynik, a 1,5 tys. przeciętny. Średnia długość sesji użytkownika to około 4,5 minuty. Tak więc jest to co najmniej kilka gier. Na dzień dzisiejszy dotarliśmy do 95 tys. graczy, którzy rozegrali 1 mln. 100 tys. gier. Warto wspomnieć, że według ankiety 72 proc. graczy chce polecić Biblionerów znajomym – wylicza Michał Babiński.

Na koniec chcą podzielić się dwiema zasadami, które pozwalają im z sukcesami prowadzić Biblionerów. Pierwsza to Ora et labora czyli „Módl się i pracuj”, a druga to słowa św. Jana Pawła II: „Nie popadajcie w przeciętność, nie ulegajcie dyktatom zmieniającej się mody, która narzuca styl życia niezgodny z chrześcijańskimi ideałami, Chrystus wzywa was do rzeczy wielkich”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lutego

Czwartek, I Tydzień Wielkiego Postu
Święto katedry św. Piotra Apostoła
Ty jesteś Piotr, czyli Opoka,
i na tej opoce zbuduję mój Kościół,
a bramy piekielne go nie przemogą.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 16, 13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter