26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ciche dni - jak przełamać milczenie?

Ocena: 0
828

W ramach cyklu audycji „Sztuka dialogu” z Elżbietą Stawińską – pedagogiem, terapeutką, psychoedukatorką, rozmawia Piotr Otrębski.

Fot. salvenet.pl

Piotr Otrębski: Jest taki film o życiu w klasztorze klauzurowym. Mnisi do siebie zaciekle milczą i takie mam wrażenie, że to jest zasada stosowana w co drugim polskim domu. Uwaga, prowokuję trochę, ale co pani na to?
 
Elżbieta Stawińska: Milczenie jest bardzo ważną informacją. Milczenie jest rodzajem odmowy. W tym wypadku odmowy komunikacji, kiedy nie chcę z tobą, mężu, rozmawiać. Ja żona, choć mężowie również stosują tę metodę.
 
Są na to jakieś badania?
 
Nie znam badań na ten temat. To „nie” powiedziane bez słów jest ważną informacją też dlatego, że może być zaproszeniem do tańca w poszukiwaniu innego „tak”.
 
To bardzo zawiłe, to brzmi jak rebus.
 
Bo też trochę może być rebusem.
 
Na moje pytanie teleturniejowe odpowiada pani rebusem.
 
Tak. Czyli, jeśli milczę, to znaczy, że nie chcę rozmawiać w tej chwili. Nie oznacza to, że ty, mężu, jesteś skazany już całkowicie na brak porozumienia ze mną.
 
Pytanie, czy to są ciche dni, tygodnie czy miesiące.
 
Tak.
 
Nieborak, mąż nie wie, jaki jest dystans czasowy zamierzony przez tę drugą osobę.
 
Tym bardziej, że na to milczenie warto zareagować jak najszybciej, zastanawiając się, jakie potrzeby ma w tej chwili osoba milcząca.
 
Milczenie traktujemy jako komunikat. Ustalamy, jakie są przyczyny?
 
Tak, i to teraz.
 
Ale to będzie na zasadzie: weź się domyśl.
 
Nie, właśnie nie. Kiedyś usłyszałam taki wierszyk, a wierszyk brzmi tak: „O pięciu rzeczach pomyśl, gdy chcesz uniknąć biedy. Z kim mówisz, o czym mówisz, dlaczego, gdzie i kiedy”. I tych pięć warunków warto wziąć pod uwagę. Warto się nad tym zastanowić. Kim jest osoba, która milczy? Dlaczego może milczeć? Może dlatego, że wybrałam czy wybrałem nie ten czas, może nie to miejsce, może nie to towarzystwo, ale też, jeśli to jest osoba bliska, to przedmiotem, tematem myślenia może być zastanowienie się, na co, bardzo konkretnie, ta osoba w ten sposób milczeniem zareagowała.
 
Czyli milczeniu towarzyszy jakiś proces myślowy, emocjonalny?
 
Tak i teraz mój mąż może milczeć dlatego, że właśnie ogląda mecz. Ja mogę się zdziwić, dlaczego on się do mnie nie odzywa, prawda? I mogę pomyśleć: „Aha, on się na mnie pogniewał. Dobra, to ja też”. A tymczasem, jeśli sprawdzę, dlaczego mąż przed chwilą nie odpowiedział mi na moje pytanie albo nie zareagował na moją prośbę, zajrzę do niego i sprawdzę, dlaczego milczy, okaże się, że on siedzi w pokoju ze słuchawkami, żeby mi nie przeszkadzać i wtedy zamiast się złościć na niego, będę mu wdzięczna.
 
To już taki scenariusz, mały efekt zaskoczenia tutaj. Po prostu jest w totalnym szoku, ale tak się chyba rzadko zdarza.
 
Jednak może to jest możliwe? Jeśli milczenie potraktujemy jako informację i zaproszenie do poszukiwania innego „tak”.
 
Ja trochę to może uproszczę, może kolokwializmami się posłużę, ale za tymi cichymi dniami, w perspektywie tego, który jest narażony na konfrontację z takim wielkim milczeniem, z wielką ciszą idzie tak zwany popularny, bardzo powszechny foch. Więc jeśli tak to ustawimy, to ja już nie wiem, kapitulacja.
 
Foch ma swoją przyczynę i jeśli mój mąż zrozumie powód mojego focha, czyli potrzebę, jaka została w ten sposób wyrażona, moją wewnętrzną, psychiczną potrzebę, to może mnie o to zapytać.
-------------------------

Tekst pochodzi z cyklu audycji „Sztuka dialogu” wyemitowanym na kanale Salve NET www.youtube.com/salvenet

Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter