23 czerwca
sobota
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Były watykański rzecznik otrzyma doktorat honoris causa UKSW

Ocena: 0
1486

O. Federico Lombardi otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zostanie wyróżniony za „wiarygodne zaangażowanie w komunikacji społecznej trzech papieży i Kościoła”. Uroczystość wręczenia honorowego doktoratu odbędzie się 24 października.

fot. Michał Ziółkowski

Kard. Kazimierz Nycz, Wieki Kanclerz UKSW wyjaśnił, że nadanie honorowego doktoratu jest elementem troski o poziom uniwersytetu oraz jego zewnętrzny odbiór. – To honor nie tylko tego, który tytuł otrzymuje, ale także nobilitacja uczelni – dodał kardynał.

Metropolita warszawski przypomniał, że o. Federico Lombardi całe swoje życie związał z mediami. – To odpowiedni, stosowny kandydat do tego, by ze względu na jego osobę ale i papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, z wszystkimi jego zasługami dla Kościoła, uhonorować tytułem doktora honoris causa – powiedział Wielki Kanclerz UKSW.

Rektor uczelni ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński podkreślił, że uroczystość wręczenia honorowego doktoratu zbiegnie się z 25-leciem Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa. Jak zauważył, instytut ten wpisał się na stałe w UKSW. Ks. prof. Dziekoński zauważył, że honorowy doktorat to wyróżnienie dla uniwersytetu, ale i uwieńczenie prac wielu osób oraz wysiłków uczelni w kierunku zbudowania ważnego Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa.

Kierujący tym Instytutem prof. dr hab. Jerzy Olędzki poinformował, że w czasie uroczystości nadania honorowego doktoratu, która odbędzie się 24 października, o. Federico Lombardi wygłosi wykład poświęcony wartości komunikowania. W opinii prof. Olędzkiego o. Lombardi łączy swoją postacią to wszystko, czego studentów naucza się w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa. – To człowiek, który umie być dziennikarzem, a jednocześnie służyć ważnej sprawie. My uczymy naszych studentów, jak służyć ważnej sprawie, jak pracować dla dobra społecznego – powiedział prof. Olędzki.

O. Lombardi doktorat honoris causa otrzyma w zakresie teologii środków społecznego przekazu, za „wiarygodne zaangażowanie w komunikacji społecznej trzech papieży i Kościoła”.

Z mediami o. Lombardi związany jest od 1973 roku, gdy pracował w redakcji dwutygodnika jezuickiego „La Civiltà Cattolica”. W latach 1984-90 był prowincjałem włoskiej prowincji Zakonu Jezuitów. W 1991 roku otrzymał nominację na dyrektora programowego, a w 2005 roku dyrektora generalnego Radia Watykańskiego. Jednocześnie w latach 2001-2013 był dyrektorem generalnym Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego. W lipcu 2006 roku został powołany na dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Stanowisko to piastował do 31 lipca 2016 roku.

Aktualnie jezuita jest prezesem zarządu „Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI”, która wspiera badania i studia nad myślą kard. Ratzingera.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły