23 stycznia
środa
Ildefonsa, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Belgiskie media o zmianie premiera w Polsce

Ocena: 0
408

Rządząca w Polsce partia zastąpiła premier Betę Szydło przyjaźniejszą dla UE twarzą ministra finansów Mateusza Morawieckiego – piszą w środę brukselskie media podkreślając, że nowy szef polskiego rządu będzie "łagodniejszym partnerem" dla liderów unijnych.

fot. PAP/Paweł Supernak

"EuObserwer", relacjonując czwartkowe wydarzenia w Warszawie, podkreśla, że Morawiecki mówi płynnie po angielsku i "jest wysoko oceniany przez urzędników UE w Brukseli za profesjonalizm podczas regularnych spotkań ministrów finansów".

"W przeciwieństwie do niego Szydło, która mówi tylko po polsku, stała się twarzą antyeuropejskiej polityki (Jarosława) Kaczyńskiego w sprawie reformy sądownictwa, relokacji uchodźców i nieprzestrzegania nakazu unijnego Trybunału, by zaprzestać wycinki w Puszczy" Białowieskiej – pisze autor tekstu Andrew Rettman.

Podkreśla też, że Morawiecki jest "byłym bankierem, który kierował zależnym od hiszpańskiego Santandera BZ WBK, a także byłym doradcą gospodarczym Platformy Obywatelskiej (Morawiecki w rzeczywistości doradzał premierowi Donaldowi Tuskowi, a nie PO – PAP)".

"EuObserwer", charakteryzując następcę dotychczasowej szefowej rządu, pisze, że kierował on też działaniami mającymi na celu ograniczenie uchylania się od opodatkowania i kierował fundusze na świadczenia socjalne.

Krótką notkę na temat decyzji o zmianie premiera zamieszcza też portal Politico. Podkreśla, że 49–letni Morawiecki będzie "łagodniejszym partnerem" (ang. smoother partner) dla innych liderów unijnych niż Szydło.

Premier Beata Szydło złożyła w czwartek na ręce Komitetu Politycznego PiS rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji; Komitet wysunął jednocześnie na stanowisko nowego szefa rządu kandydaturę Mateusza Morawieckiego, dotychczasowego wicepremiera oraz ministra finansów i rozwoju. Desygnacja Morawieckiego na premiera ma nastąpić w piątek; na wtorek zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -