14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Będą wnioski do sądu o ukaranie dwóch uczestników sobotnich zajść przed TVP Info

Ocena: 5
777

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji poinformował w poniedziałek, że funkcjonariusze ustalili personalia ośmiu osób w związku z sobotnimi wydarzeniami przed siedzibą TVP Info. Dwie osoby zostały już przesłuchane, policja kieruje do sądu wnioski o ich ukaranie.

fot. Adrian Grycuk, CC-BY-SA 3.0

"W związku z weekendowymi wydarzeniami ustalono personalia 8 osób. Z dwiema osobami czynności wykonano w niedzielę wieczorem" – poinformował rzecznik KSP, kom. Sylwester Marczak. Dodał, że osoby te odmówiły odpowiedzi na pytania, dlatego policja skieruje wnioski o ich ukaranie do sądu.

Rzecznik KSP podał, że czynności prowadzone są w kierunku art. 63a kodeksu wykroczeń, czyli bezprawnego umieszczania ulotek oraz art. 90 kodeksu wykroczeń, czyli tamowania ruchu pojazdu Magdaleny Ogórek. "Czynności będą kontynuowane" – powiedział kom. Marczak.

Policja zabezpieczyła nagrania z monitoringu dotyczące wydarzeń przed TVP Info, materiał dowodowy jest cały czas weryfikowany i uzupełniany, także w celu ustalenia pozostałych uczestników zajścia. Zabezpieczono nagrania z monitoringu. Zebrany materiał dowodowy zostanie przekazany do oceny prawno-karnej prokuraturze.

Rzecznik KSP powiedział w rozmowie z PAP, że policja wciąż nie otrzymała oficjalnego zawiadomienia od Magdaleny Ogórek o sobotnim zdarzeniu. Marczak dodał, że ze strony policji nie będzie tolerowania żadnych zachowań agresywnych. "Nasze działania będą bezwzględne wobec wszystkich osób naruszających prawo" - powiedział.

W sobotę późnym wieczorem na profilu twitterowym @PolskaNormalna zamieszczono komentarz i film, na którym pokazano akcję protestacyjną wobec dziennikarki TVP Info Magdaleny Ogórek. W tweecie można było przeczytać, że przed "TVPiS" odbyło się "pożegnanie Ogórek po seansie kłamstw i nienawiści w #Minela20". Autor tweeta zacytował wyzwiska pod adresem Ogórek: "sprzedajna kłamczucha", "wstyd i hańba", "zatrudnijcie dziennikarzy", a także napisał "tam nas powinno być kilkaset tysięcy. To jest centrum kłamstwa i propagandy pisowskiej dyktatury ciemniaków". Na filmie widać, jak do szyb auta Ogórek przykładane są zapisane kartki papieru, a niektóre przyklejane. Część protestujących próbuje uniemożliwić dziennikarce odjechanie samochodem, tarasując ulicę. Osoby te są odciągane na bok przez policję. Wobec dziennikarki, której ostatecznie dzięki pomocy policji udało się odjechać, padają napastliwe okrzyki, m.in. "spieprzaj kłamliwa babo obrzydliwa".

RMN blisko dwa lata temu apelowała do PO i innych partii opozycyjnych o powstrzymanie agresji na media publiczne i zaprzestanie tworzenia klimatu, który sprzyjałby atakom - mówiła Joanna Lichocka odnosząc się do ataku na Magdalenę Ogórek. Dodała, że apele te nie dały "żadnego efektu".

Joanna Lichocka, posłanka PiS zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych, odnosząc się w poniedziałek w Polskim Radiu 24 do tych wydarzeń zwróciła uwagę na pojawiające się w mediach "skandaliczne" jej zdaniem komentarze sugerujące, że Ogórek "sama jest sobie winna, iż budzi taką agresję". "Widać, że po stronie antyrządowej jest momentami takie zaślepienie, które wręcz kibicuje aktom przemocy" - oceniła Lichocka. Dodała, że jest to sytuacja bardzo niebezpieczna.

Przypomniała jednocześnie, że ataki na dziennikarzy, to "nie jest kwestia ostatnich dni, czy tygodni, ale to jest kwestia lat". "Rada Mediów Narodowych już w czerwcu 2017 roku, a potem w grudniu 2017 roku, wydała komunikaty, apele do polityków opozycji, żeby powstrzymali agresje na media publiczne, na dziennikarzy telewizji publicznej ponieważ dochodziły do nas sygnały, jak atakowani są i również, z jaką przemocą fizyczną spotykają się dziennikarze mediów publicznych, stosowaną przez działaczy, zwolenników opozycji" - zaznaczyła posłanka.

Podkreśliła, że dwukrotnie zaapelowali do polityków Platformy Obywatelskiej i innych partii opozycyjnych o "powstrzymanie języka przemocy wobec tych dziennikarzy i zaprzestanie tworzenia klimatu, który sprzyjałby atakom". Jak mówiła, apele RMN sprzed blisko dwóch lat nie dały "żadnego efektu". "Politycy Platformy Obywatelskiej i innych ugrupowań opozycyjnych zupełnie to zlekceważyli" - zaznaczyła Lichocka. "A myśmy bardzo wyraźnie mówili: proszę państwa to jest zamach na wolność słowa, to jest łamanie konstytucyjnych praw gwarantujących wolność mediów i to sprzyja przemocy" - dodała.

"Platforma Obywatelska w najmniejszy sposób nie skorygowała swojej strategii, ponieważ jest to strategia, którą stosują w sposób przemyślany od pierwszego dnia, gdy przegrali wybory" - podkreśliła posłanka. Według niej strategia PO opiera się na "deprecjonowaniu i podważaniu wiarygodności mediów, które są wobec niej krytyczne". Jej zdaniem jest to "świadome tworzenie agresji w życiu publicznym, w przestrzeni nienawiści", aby jakakolwiek krytyka wobec Platformy Obywatelskiej była mniej skuteczna.

"Uważam, że jest to przemyślana strategia walki z wolnymi mediami" - podkreśliła Lichocka, zaznaczając jednocześnie, że PO jest przyzwyczajona do "monopolu na rynku mediów".

Agresywne zachowanie grupy protestujących wobec Magdaleny Ogórek potępili politycy i dziennikarze, a Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w przesłanym PAP oświadczeniu napisał: "Protestujemy przeciwko agresji!". Podkreślono jednocześnie, że "każdy przejaw agresji skierowanej wobec dziennikarzy jest zagrożeniem dla wolności słowa, debaty publicznej i podważa fundamenty demokratycznego państwa". 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -