18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Skworc wśród laureatów Nagrody im. S. Ligonia

Ocena: 0
1311

Abp Wiktor Skworc, Golec uOrkiestra oraz prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik otrzymali nagrodę Polskiego Radia Katowice im. Stanisława Ligonia.

2015-12-12 22:51
ks. sk / Katowice (KAI), mz

Uroczystość wręczenia statuetek przedstawiających podobiznę przedwojennego dyrektora Radia Katowice w Studiu Koncertowym wręczył laureatom prezes Radia Katowice Henryk Grzonka. Podkreślił, że kapituła konkursu zawsze stara się wręczyć te najwyższe radiowe wyróżnienie poszukując laureatów z obszarów, w których aktywny był Stanisław Ligoń.

– Nie sposób w jednej chwili wyliczyć obszarów aktywności naszego patrona – mówił prezes Grzonka przedstawiając fragment życiorysu Stanisława Ligonia, jak to trafił do Truskolasów. Tutaj w parafialnym kościele św. Mikołaja namalował polichromię, która do dzisiaj jest obecna, a przedstawia m.in. ówczesnych mieszkańców osady.

Odbierając te zaszczytne wyróżnienie metropolita katowicki nawiązał do słów braci Golców, którzy odebrali statuetkę jako pierwsi. – Chciałoby się powiedzieć, że gramy w jednej uOrkiestrze – powiedział abp Skworc. Mówiąc o Górnym Śląsku stwierdził, że korzystając z gościnnej anteny Polskiego Radia Katowice „próbujemy budować rzeczywistość społeczną”, a samo radio nazwał „największą amboną w regionie”. – Dziękuję za możliwość dobrego, pozytywnego przekazu. Ta nagroda jest dla mnie impulsem do dalszej pracy – zakończył.

Wyróżniony podczas uroczystej gali został również Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Jacek Filus, szef anteny, przedstawiając postać laureata zauważył, że jest to pierwszy manager wśród laureatów tej nagrody.

Od kilku lat uroczystości towarzyszy również specjalne wyróżnienie, jakim jest statuetka Żeleźniok Karlika. Jest on wyrzeźbiony w węglu i wręczany osobom i instytucjom, które w sposób szczególny propagują dorobek Stanisława Ligonia. W tym roku wyróżnienie otrzymał prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Dzięki jego staraniom wydano reprinty dwóch książek Ligonia. Są to: „Wesele na Górnym Śląsku” oraz „Bery i Bojki Śląskie”.

Nagroda im. Stanisława Ligonia jest przyznawana od 1983 roku. Wyróżnianie są osoby zasłużone dla regionu śląskiego w działalności kulturalnej, społecznej i politycznej, jak również twórczości radiowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter