16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Depo do dziennikarzy - nie można sprywatyzować prawdy

Ocena: 0
1417

Wiara przemienia się w misję, która daje do zrozumienia, że nie można sprywatyzować prawdy” –podkreślił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, który 25 stycznia w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w intencji ludzi mediów.

Fot. Wikipedia,.szydlowiec.pl, CC BY 3.0


Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej, ks. Piotr Zaborski, dyrektor Katolickiego Radia Fiat, ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej oraz ks. dr Mariusz Trojanowski, sekretarz arcybiskupa metropolity częstochowskiego.Na Mszy św. zgromadzili się dziennikarze m.in. Radia Katowice, Katolickiego Radia Fiat, Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i Częstochowskie24.pl.

„Dziennikarze stają na tym miejscu, aby zawierzyć Maryi swoją misję i codzienność swojej pracy i odpowiedzialności”

– mówił na początku Mszy św. abp Depo i za włoskim dziennikarzem Vittorio Messorim powtórzył, że „Kościół będzie się rozwijał, gdy wierni nie przestaną odwiedzać sanktuariów maryjnych, gdy będą do nich pielgrzymować”.

W homilii abp Depo wskazał na postać św. Pawła apostoła.

– Prymat Bożego działania w życiu Szawła z Tarsu jest bezsprzeczny. Nawrócenie pod Damaszkiem pozwala nam dostrzec trzy zasadnicze momenty: dialog pomiędzy zmartwychwstałym Panem a Szawłem, nadzwyczajne nawrócenie i otrzymanie misji

– mówił abp Depo

– Bycie misjonarzem-apostołem stało się dla św. Pawła jedynym sposobem na życie. Pawłowa droga wiary stała się wzorem dla naszej drogi – kontynuował arcybiskup.

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP podkreślił, że „wiara nie jest aktem uwierzenia w jakąś formułę wiedzy czy system, ale wierzy się Osobie, która jako jedyna jest godna tego, aby Jej uwierzyć”.

– Spotykając Jezusa osobiście, trzeba przylgnąć do Niego umysłem, wolą, sercem, ciałem i duszą, aby przyjąć Jego słowa, uwierzyć w nie i spełnić je życiem

– kontynuował arcybiskup.

– Wiara chrześcijańska to nie tylko spotkanie i dialog.

Wiara chrześcijańska związana jest z posłuszeństwem Bogu, który się objawia. Nie oznacza to dla nas rezygnacji z własnej wolności, ani też z należnych praw

– mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „trzeba to zaznaczyć w czasach konfrontacji z wirusami wiary, proponującym wiarę w Chrystusa, ale poza Kościołem, czy wbrew Kościołowi, że posłuszeństwo wiary jest darem Ducha Świętego, o który trzeba prosić nieustannie”.

– Wiara przemienia się w misję, która daje do zrozumienia, że nie można sprywatyzować prawdy. Nie można posiąść dobra i łaski. One są ze swej natury darem i to darem dla wspólnego dobra. Łaska bowiem to jest Bóg udzielający się człowiekowi

– podkreślił abp Depo.

W rozmowie z KAI ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej, podkreślił, że „media w różnych ich wymiarach i formach dzisiaj są ważne jako narzędzia duszpasterskie”.

– Dzisiaj jest nie tylko słowo drukowane, chociaż nadal bardzo ważne i mające swoją pozycję. Ważną rolę spełniają wydawnictwa katolickie, radia katolickie. Coraz ważniejsze są media elektroniczne, internet, media społecznościowe, portale katolickie. To przez te media możemy dotrzeć szczególnie do młodego pokolenia, które jest pokoleniem sieci

– powiedział ks. Bakalarz.

Msza św. w intencji ludzi mediów odbyła się w związku ze świętem ich patrona, św. Franciszka Salezego, które obchodzone jest w Kościele 24 stycznia. Organizatorem spotkania modlitewnego był Referat Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej.Wydarzenie było przeżywane również w duchu hasła na 54. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, które brzmi: „Obyś mógł opowiadać i utrwalić w pamięci” (por. Wj 10, 20). Życie staje się historią”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter