25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

90 lat Radia Watykańskiego

Ocena: 0
1338

 


24 GODZINY NA DOBĘ 

Z okazji 90-lecia rusza projekt 30 webradio – obok dotychczasowych programów zostaną uruchomione radia internetowe w 30 językach, w wakacje ma wystartować w języku polskim. Obok dotychczasowej ramówki będzie można słuchać muzyki ze zbiorów radia; na początku będzie to muzyka klasyczna, ale docelowo planuje się zamieszczenie całego dziedzictwa muzycznego radia – zbioru 34 tys. płyt z muzyką różnych gatunków. Redaktorzy będą mogli dorzucić w całości materiały, które zrobili, a na które w ograniczonym czasie antenowym nie ma miejsca, lub zaproponować dodatkowe materiały.

Praca w Radiu Watykańskim przy Piazza Pia 3 rusza o 6.30. W sumie papieska rozgłośnia nadaje więcej niż 24 godziny na dobę, obok całodobowego kanału włoskiego należy bowiem zsumować godziny pozostałych kanałów, co w całości daje 12 tysięcy godzin transmisyjnych na rok. Sygnał jest przekazywany drogą satelitarną, techniką DAB+, internetem i na falach krótkich.

Można śmiało rzec, że sercem transmisji jest codzienna Msza św. o godz. 7.00 po łacinie (ryt zwyczajny) w kaplicy radiowej. Jak przystało na radio, także i tu jest prawdziwa reżyserka. Dzięki tej transmisji wiele osób z państw, gdzie brakuje Mszy św., może jej wysłuchać. To z niej Franciszek podczas wizyty odmówił modlitwę na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu i Zdrowaś Maryjo.

Także o 7.00 rozpoczyna pracę Centro Editoriale Multimediale, w skrócie CEM, odpowiedzialne za koordynację pracy redakcyjnej. O 9.30 ma miejsce pierwsze spotkanie redakcyjne, w czasie którego planuje się wstępny zestaw tematów. Następnie wszyscy zabierają się do pracy. W międzyczasie następuje aktualizacja tematów, w zależności od wydarzeń w Watykanie i na świecie. Do tej pory czas pracy redakcji kończył się o 21.00, dziś jest to 17.00.

Do dyspozycji dziennikarzy są studia nagrań, w których realizowane są wywiady, a jedno jest szczególnie przystosowane do nagrań muzycznych. Częstymi gośćmi byli chociażby prymas Stefan Wyszyński czy kard. Karol Wojtyła, na pamiątkę późniejszego papieża jedno ze studiów nosi imię Karola Wojtyły. W tym studiu zasiadł Benedykt XVI podczas swojej wizyty w siedzibie radia 3 marca 2006 r. Franciszek pozdrowił słuchaczy ze Studia 9. Prace redakcji wspiera zespół 170 techników z różnych branż, odpowiedzialnych za dźwięk, obraz, bezpieczeństwo w sieci itd.

Stały rytm pracy jest zachwiany w czasie podróży papieskich, zwłaszcza tych na odległe kontynenty. Wtedy dziennikarze przychodzą do pracy nawet w nocy, by śledzić wydarzenia i przygotować materiał.

Obecnie wykorzystanych jest pięć pięter sześciokondygnacyjnego budynku. Ostatnie jest przygotowywane pod kolejne studia. Ale Palazzo Pio to nie tylko siedziba poszczególnych sekcji językowych. Mieszczą się tu biura dyrekcji. W ramach nowej struktury powstała Segreteria operativa editoriale, w skrócie SOE, która zajmuje się koordynacją sygnału audio i dzienników telewizyjnych. Znajduje się tu również archiwum, w którym przechowywane są wszystkie nagrania wypowiedzi papieskich. Jest też ciekawe miejsce zwane dyskoteką, które nie ma nic wspólnego z miejscem do tańca. Gdy dziennikarz pragnie zrealizować materiał, tu otrzymuje radę i muzykę do danego wydarzenia. Rzecz niezwykle pomocna w czasie podróży papieskich.

Działalność Radia Watykańskiego to nie tylko Palazzo Pio. Jest rozlokowana jeszcze w innych miejscach. Pierwszą siedzibą był mały budynek w Ogrodach Watykańskich, na cześć twórcy radia nazwany Palazzina Marconi, z pierwszą anteną, zwaną „palcem papieża”. Tu pracował, konstruując Radio Watykańskie, do dziś zachował się jego pokój i biurko. W podziemiach jest centrum transmisji. W części małego budynku mieści się niewielkie Muzeum Radia Watykańskiego, gratka dla miłośników radia i historii Watykanu. Planuje się włączyć je w zwiedzanie w ramach Muzeów Watykańskich. Drugą ciekawostką jest laboratorium, w którym naprawiany jest stary sprzęt.

Kolejną siedzibą jest Palazzina Leona XIII, gdzie mają biura kamerzyści z dawnego CTV i fotografowie Servizio Fotografico de L’OR. Mieści się tu Sala Assunta, gdzie odbywają się koncerty i znajduje się wysokiej jakości studio nagrań. Tu m.in. odbył się w 2014 r. koncert z okazji 90. urodzin Georga Ratzingera, nieżyjącego już brata papieża seniora.

Centrum Transmisyjne w Santa Maria di Galeria jest ulokowane daleko poza Rzymem, stąd idzie sygnał krótkimi falami w rejony, gdzie nowoczesne rozwiązania są niedostępne. Z punktu widzenia ekonomicznego przedsięwzięcie się nie opłaca, jednak dla samej misji Radia Watykańskiego wciąż jest to bardzo ważny środek komunikacyjny. Miejsce to jako jedyny papież w 1991 r. odwiedził Jan Paweł II.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter