2 marca
wtorek
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

90 lat Radia Watykańskiego

Ocena: 0
191

„Radio Watykańskie zwraca się ku przyszłości, zachowując jednak swą pierwotną specyfikę i tożsamość" – pisze prefekt Dykasterii ds. Komunikacji z okazji 90-lecia papieskiej rozgłośni. Powstała ona 12 lutego 1931 r. jako Statio Radiophonica Vaticana. Jej konstrukcję Pius XI powierzył Gugliermu Marconiemu, wynalazcy radia, a kierownictwo jezuitom, którzy do dziś stoją na czele wielu redakcji.

Fot. VATICAN MEDIA, vaticannews.va/pl

Dziś Radio Watykańskie nadaje programy w 41 językach. Wiadomości, które publikuje na stronie internetowej Vatican News są natomiast dostępne w 43 językach.

Międzynarodowy zespół redakcyjny to dziennikarze pochodzący z 69 krajów świata. Jak pisze prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji, radio przeszło w ostatnich latach transformację, nie tracąc jednak swej wartości i uroku.

W radiu piękne jest to, że trafia do głębi, bo słyszysz głos, na nim się koncentrujesz, przyciąga uwagę

– wskazuje Paolo Ruffini. Podkreśla on, że specyfiką Radia Watykańskiego, jego DNA, jest służba Kościołowi, Papieżowi i każdemu człowiekowi. Jego historia to przede wszystkim wiek XX, kiedy to stawiało opór faszyzmowi i komunizmowi, przetrwało II wojnę światową i okres zimnej wojny.

Swą przyszłość papieska rozgłośnia postrzega natomiast w perspektywie misyjnej, opierając się na łagodnej mocy słowa głoszonego i słuchanego – pisze prefekt dykasterii, zapewniając, że radio nadal będzie się rozwijać. Przypomina on zarazem, że w tym roku przypadają też inne rocznice watykańskich mediów: 160-lecie dziennika L’Osservatore Romano i 25-lecie strony internetowej Watykanu.

Mówiąc o planach na przyszłość, Massimiliano Manichetti, aktualny dyrektor Radia Watykańskiego zapowiada m.in. uruchomienie wielojęzycznego radia internetowego. Z drugiej strony zapewnia, że papieska rozgłośnia nadal będzie nadawać na falach krótkich, które w wielu wypadkach są jedynym sposobem, by dotrzeć na peryferie. Dotyczy to zwłaszcza Afryki. Nadawanie programów dla tego kontynentu to jeden z priorytetów papieskiej rozgłośni. Bodźcem do tego stało się niedawne świadectwo o. Pierluigiego Maccalliego, włoskiego misjonarza, którzy uwięziony przez dżihadystów na Saharze, za pośrednictwem Radia Watykańskiego otrzymywał bieżące informacje ze świata, a także mógł uczestniczyć w papieskiej liturgii i słuchać Słowa Bożego.

<iframe width="748" height="421" src="https://www.youtube.com/embed/Jw0TKkHicJg" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Wtorek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
«Największy z was niech będzie waszym sługą».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 23, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 2 marca par. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter