19 stycznia
środa
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Z Watykanu w świat. Tajemnice papieskich podróży" - prezentacja książki Magdaleny Wolińskiej-Riedi

Ocena: 0
475

O fascynujących kulisach organizacji papieskich podróży, ale też o głęboko ludzkich doświadczeniach związanych z pracą dziennikarską i towarzyszeniem Ojcu Świętemu w wydarzeniach o historycznym charakterze mówiła Magdalena Wolińska-Riedi podczas prezentacji swojej najnowszej książki „Z Watykanu w świat. Tajemnice papieskich podróży”.

Fot. www.ekai.pl

Prezentacja odbyła się dziś w Domu Arcybiskupów Warszawskich. "To książka, która nie tylko powiększa naszą wiedzę o Watykanie, ale również pozostawia w człowieku trwały ślad" – powiedział prowadzący spotkanie red. Marek Zając.

Podczas prezentacji książki Magdalena Wolńska-Riedi krótko przybliżyła uczestnikom spotkania, jak przygotowywana jest papieska podróż – od strony dyplomatycznej, od strony bezpieczeństwa, logistyki itp. Odpowiadając na pytanie, co się zmieniło w papieskim podróżowaniu za pontyfikatu Franciszka, zwróciła uwagę na skromność obecnego papieża i fakt, że jest on podróżnym zupełnie niewymagającym, siadającym na jednym z miejsc w samolocie i jedzącym to, co wszyscy. Zwróciła też uwagę, że w przeciwieństwie do poprzedników, którzy podczas podróży korzystali z własnych transportowanych wcześniej samochodów, Franciszek używa pojazdów miejscowych; również papamobile przygotowywane jest na miejscu.

Marek Zając przeczytał kilka fragmentów książki – m.in. o papieskiej podróży do Afryki w 2015 r. gdy po wylocie papieża Franciszka z Kenii do Ugandy jego współpracownicy odkryli z przerażeniem, że w Kenii został… papieski bagaż.

Zwrócił też uwagę na trzy w pewnym sensie nietypowe podróże opisane w książce, w których uczestniczyła też jej autorka – papieską podróż na wyspę Lampedusa, gdzie masowo przybywają uchodźcy, podróż do miejscowości Amatrice, dotkniętej trzęsieniem ziemi, oraz samotną papieską podróż przez opustoszałe ulice Rzymu podczas epidemii Covid-10 we Włoszech w 2020 r. Jak podkreślił – to są najbardziej poruszające fragmenty książki.

Magdalena Wolińska – Riedi podzieliła się swoimi przeżyciami jako osoby towarzyszącej papieżowi, z racji swojej pracy, również w tych wyjątkowych podróżach. Podkreśliła, że dotykanie spraw trudnych poprzez świadectwa uczestniczących w nich ludzi jest dla niej istotą dziennikarstwa rozumianego jako misja. Zwróciła też uwagę na znaczenie delikatności w podejściu do osób doświadczających cierpień i dramatów i na to, jak łatwo dziennikarz może takie osoby zranić.

Magdalena Wolińska-Riedi przez 16 lat mieszkała w Watykanie. Jako reporterka polskich mediów do dziś stale towarzyszy papieżowi w podróżach, często lecąc tym samym samolotem. Odwiedzając z papieżem najdalsze zakątki świata, z bliska obserwuje kulisy pracy świetnie znanych jej gwardzistów i żandarmów odpowiedzialnych za przebieg papieskich pielgrzymek.

Najnowsza książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi jest trzecią książką z bestsellerowego cyklu o życiu w Watykanie – po „Kobiecie w Watykanie” 2019 i „Zdarzyło się w Watykanie” 2021. Wszystie opublikowane zostały w Wydawnictwie ZNAK.

Magdalena Wolińska-Riedi, Z Watykanu w świat. Tajemnice papieskich podróży”, Wydawnictwo ZNAK, 2021

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter